Saçlarınızın daha hızlı ve güçlü uzamasını sağlayın

Saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamak için yapabileceğiniz bir şey olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Herhangi bir ürün yardımcı olur mu? Diyet değişiklikleri büyümeyi hızlandırabilir mi? Peki ya ilaçlar veya tedaviler? İşte saçlarınızın hızlı uzamasını sağlamak için yapabilecekleriniz

10 Eylül 2021, Cuma 11:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SAÇLAR NASIL UZAR?

SAÇLAR NASIL UZAR?

İşte büyüleyici bir gerçek: Kafa derimizde yaklaşık 100.000 folikül bulunur. Saç dökülmesi söz konusu olduğunda, günde yaklaşık 50 ila 100 saç dökülmesinin tamamen normaldır.

Saç, cildinizin altındaki bir folikülün altındaki bir kökten büyür. Saç derinizdeki kan foliküllere gider ve saç köklerine oksijen ve besin sağlar, bu da saçınızın uzamasına yardımcı olur.

Saçınız uzadıkça, cildinizi iterek bir yağ bezinden geçer. Saçınızı parlak ve yumuşak yapan bu bezden gelen yağdır.

SAÇLAR DAHA HIZLI NASIL UZAR?

SAÇLAR DAHA HIZLI NASIL UZAR?

Genetik, sağlıklı saç büyümesinin korunmasında bir rol oynasa da, birkaç başka faktör de devreye giriyor.

Anında büyümeyle sonuçlanacak sihirli bir iksir veya çare olmamasına rağmen, saçınızın uzamasına yardımcı olmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Saçlarınızın daha hızlı ve daha güçlü uzamasına yardımcı olabilecek 10 adıma bakalım.

SAÇLARINIZI İÇTEN BESLEYİN

SAÇLARINIZI İÇTEN BESLEYİN

Şok diyetlerden, kısıtlayıcı diyetlerden kaçının saçlarınız için doğru beslendiğinize emin olun.

Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nde Dermatolog Doç Dr. Lindsey Bordone saç büyümesini etkileyen her şeyi kontrol etmemizin mümkün olmadığını ancak büyümenin bozulmasına ve dökülmenin artmasına neden olabilecek kaçınabileceğimiz şeyler olduğunu söylüyor..

Bordone, "Kısıtlayıcı diyet, saç büyümesi için gereken kaynakları ve besinleri azaltabilir" diye ekliyor.

“Ve saç büyümesi diğer vücut işlevlerine kıyasla nispeten düşük bir öncelik olduğundan, vücudunuz kısıtlayıcı diyet nedeniyle stres altına girdiğinde saç büyümesi hızla durur. Sağlıklı bir diyete devam ettikten sonra bile saç dökülmesi genellikle aylarca devam eder"

KAFEİNLİ ÜRÜNLER DENEYİN

KAFEİNLİ ÜRÜNLER DENEYİN

Hepimiz kafeinin size enerji artışı sağlayabileceğini biliyoruz, ancak bir 2014 çalışması ayrıca saçınız üzerinde büyümeyi teşvik edici etkileri olabileceğini buldu.

Araştırmaya göre kafein hem erkek hem de kadınlarda moleküler, hücresel ve organ düzeylerinde yeni saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Kafeinli ürünlerle ilgileniyorsanız, önerilen bu ürünler çevrimiçi olarak bulabilirsiniz ya da kafeinli doğal saç maskelerini deneyebilirsiniz.

UÇUCU YAĞLARI KEŞFEDİN

UÇUCU YAĞLARI KEŞFEDİN

Uçucu yağlar sadece güzel kokmakla kalmaz, aynı zamanda saç büyümesinin desteklenmesine de yardımcı olabilir.

Bir çalışma kapsül formunda günlük 400 miligram kabak çekirdeği yağı dozunun erkeklerde saç büyümesinde artışa neden olduğunu buldu. 24 hafta sonra, kabak çekirdeği yağı alanların saç sayısında yüzde 40 artış görüldü.

Araştırmalar, nane yağı ve biberiye yağının saçları dolgunlaştırdığını ortaya koyuyor. Önerilen miktarları aşmadan tüketmeyi deneyin ve 3-4 günde bir kez saçınızı bu yağlarla şımartın..

SAÇLARINIZ İÇİN PROTEİN

SAÇLARINIZ İÇİN PROTEİN

Bordone, "Diyetiniz ciddi şekilde kısıtlayıcıysa, saçlar en iyi şekilde büyümez ve dökülme meydana gelebilir" dedi.

“Yeterli protein alımı ile dengeli bir diyet yemek, optimal saç büyümesi için önemlidir” diye ekledi. “Genellikle günde 50 gram veya daha fazla protein öneriyoruz.”

BU VİTAMİNLERE ULAŞIN

BU VİTAMİNLERE ULAŞIN

Spesifik vitaminler, mineraller ve yağ asitleri genel sağlığınız için özellikle önemlidir ve ayrıca vücudunuza saç büyümesi için gereken enerjiyi sağlamada önemli bir rol oynar. Bu içerir:

  • Biyotin
  • C vitamini
  • D vitamini
  • E vitamini
  • Çinko
  • Demir
  • Omega-3 ve omega-6


GÜNDE 4 DAKİKA SAÇ DERİSİ MASAJI SAÇLARI UZATIYOR

GÜNDE 4 DAKİKA SAÇ DERİSİ MASAJI SAÇLARI UZATIYOR

Kafa derisi masajı , rahatlamayı teşvik etmeye ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, 2016 yılında yapılan bir çalışmaya göre , saçınızın sağlığını artırmaya da yardımcı olabilir.

Çalışma, günlük 4 dakikalık saç derisi masajlarının etkinliğini inceledi. 24 hafta sonra araştırmacılar, araştırmaya katılan dokuz erkeğin başlangıçtaki saçlardan daha kalın olduğunu buldular.

Çalışma saç büyümesinde gözle görülür bir fark göstermese de, kafa derisi masajının derinin altındaki kan damarlarını genişletmeye yardımcı olabileceği düşünülüyor.

 Bu da, kırılma veya hasar görme olasılığı daha düşük olan daha kalın, daha güçlü saçlara kavuşmanızı sağlıyor.

PRP İLE SAÇ KÖKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

PRP İLE SAÇ KÖKLERİNİZİ GÜÇLENDİRİN

Dermatolog Dr. Sapna Palep PRP için, "Saç büyümesini geri kazandırmak ve hızlandırmak için hastanın kendi trombosit konsantrasyonunun enjeksiyonlarını kullanan çığır açan bir tedavidir" diyor.

Saçlarınızın hızlı ve güçlü uzamasını istiyorsanız senede 1 kez prp ile saçlarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Kökler güçlendikçe güçlü ve hızlı uzayan saçlara kavuşursunuz.


SAÇLARINIZI ISIDAN KORUYUN

SAÇLARINIZI ISIDAN KORUYUN

Saç maşası, saç kurutma makinesi ve düzleştiriciden gelen ısı saçınıza zarar verebilir ve kırılmaya neden olabilir. Isıyla şekillendirmeden tamamen kaçınmak bir seçenek olmasa da, bu araçları ne sıklıkta kullandığınızı sınırlamayı denemek isteyebilirsiniz. Isıtılmış şekillendirme araçlarının ısısını azaltmak da saçın zarar görmesinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  • Araştırmalara göre, ısıtılmış bir şekillendirme aleti kullanmadan önce bir ısı koruyucu ürün kullanmak saç kırılmasını önemli ölçüde azaltabilir.
  • Isıl işlemler, ısıtılmış aletler kullanılırken nem kaybını önlemeye yardımcı olan koruyucu bir bariyer oluşturarak çalışır.
  • Isı koruyucularla ilgileniyorsanız, bu önerilen ürünler çevrimiçi olarak mevcuttur:

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cildinizi soğuk havalara hazırlayın! Sonbahar cilt bakım ipuçları