Sadece bir süre sabır: Yeni delinen bir piercing'in bakımı nasıl olmalı?

Piercing bakımı nasıl olmalı? Aylarca o yeni piercing'i istedin, belki bir sürü kişiye sordun 'yakışır mı?' diye, belki de bir an deliliğine geldi piercing dükkanının önünden geçerken bir anda içeri attın kendini. 'Piercing bakımı nasıl yapılır?' diye araştırmak ise yeni aklına geldi. Sence de biraz daha önce davranmaz gerekmez miydi? Neyse sadece bir süre sabırlı olman gerek. Piercing bakımıyla ilgili bilmen gereken her şeyi anlattık.

16 Ocak 2021, Cumartesi 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Öncelikle

Öncelikle

 • Piercingini temiz tut.
 • Ellerini yıkamadan dokunma.
 • İyileşmeden piercingini değiştirme
 • Orada olduğunu unutma.
 • Delim sonrası oluşabilecek sorunların farkında ol.
 • Yetişkin bir insansın, piercing'inin sorumluluğunu al.


O bölgeye 24 saat dokunma

O bölgeye 24 saat dokunma

Piercing takıldıktan sonra 24 saat o bölgeye dokunma. Dokunacağın zaman ise ellerini iyice yıkamaya özen göster. Kir, yağ gibi şeyler delik açılan bölgenin iyileşmesini engelleyebilir ve hatta enfeksiyona neden olabilir.

 Piercing'i temiz tut

Piercing'i temiz tut

İlk yöntem antibakteriyel sıvı sabun, bebek şampuanı veya piercing temizleme sabunlarıyla piercingi ve bulunduğu bölgeyi günde iki defa sabun artığı kalmayacak şekilde yıkayarak yapılır. Yıkanan bölge kağıt havlu kullanılarak kurutulmalı. Ancak bu şekilde piercing bölgesi kuruyabilir.

 Tuzlu su ile piercing temizliği

Tuzlu su ile piercing temizliği

 • Suya ve sabuna alternatif olarak tuzlu temizleme solüsyonu kullanabilirsin. Bu, cildini aşırı kurutmadan deliklerini temizler. Temizleme solüsyonuna batırdığın pamukla ya da pamuklu çubukla deliklerinin önünü ve arkasını sil.
 • Tuzlu su solüsyonunu uyguladıktan sonra kulaklarını durulamaya gerek de yok. Ağız bölgesinde günde 3 kez 30 saniye gargara yapmalısın. Küpe etrafında kabuksu oluşumlar varsa kağıt havluyla temizlemelisin.

 Piercing'im için tuzlu suyu nasıl hazırlayacağım?

Piercing'im için tuzlu suyu nasıl hazırlayacağım?

Bir bardak suya çay kaşığının 1/4 oranında deniz tuzu koyarak solüsyonunu kendin hazırlayabilirsin. Bunun için eczanelerde satılan hazır okyanus suları ya da piercing iyileştirme ve temizlemesi için hazırlanmış hazır bakım ürünlerini de kullanabilirsin.

 Ellerini yıkamadan dokunma

Ellerini yıkamadan dokunma

Unutma ki yeni piercingin ilk bir haftalık süreçte çok hassas ve enfeksiyona açık olacaktır. Piercing vücudunda yeni olduğu için sürekli oynama ve dokunma ihtiyacı hissedebilirsin. Piercinglerine ellerini anti bakteriyel sabunla yıkamadan kesinlikle dokunma. Eğer mümkünse muayene eldiveni kullan.


 İyileşmeden piercingini değiştirme

İyileşmeden piercingini değiştirme

İlk delim uygulamalarında belli bölgelerde şişme oranları gözetilerek uzun küpelerle delim yapılır. İlk delimde kullanılan materyaller yaranın sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için tasarlanmıştır, iyileşmemiş bölgede küpe değiştirmek yaranın yeniden açılması ve enfeksiyon gibi pek çok riski beraberinde getirir. Piercinglerin iyileşme süreleri bölgeye bağlı olarak değişir ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir.


Piercing iyileşme süreleri

Piercing iyileşme süreleri

 • Göbek bölgesi iyileşme süresi : 2-4 ay
 • Helix kıkırdak iyileşme süresi : 3-6 ay
 • Burun bölgesi iyileşme süresi : 2-3 ay
 • Dil bölgesi iyileşme süresi : 4- 6 hafta
 • Kaş bölgesi iyileşme süresi : 2-3 ay
 • Dudak bölgesi iyileşme süresi :2-3 ay
 • Göğüs bölgesi iyileşme süresi :9-10 ay
 • Kulak memesi iyileşme süresi :4-6 hafta
 • Septum bölgesi iyileşme süresi :6-8 hafta

 Enfeksiyon durumunda ne yapmalıyım?

Enfeksiyon durumunda ne yapmalıyım?

Eğer piercing deliğin etrafında kalın sarı iltihap, etrafında kızarıklık ve cildinizde ateşlenme ateşlenme hissedersen hemen okyanus suyu kullanmaya başla. Eğer septomlar ağırlaşır veya devam ederse mutlaka doktora görün. Enfeksiyon sıklıkla temiz tutulmayan ve kirli ellerle yeni piercinge dokunmayla oluşur.

 Kaşınma renk değişimi normaldir

Kaşınma renk değişimi normaldir

Kaşınma ve renk değişimi de iyileşme sürecinin olağan bir parçasıdır. Delik açılan bölgede yeni hücreler oluşacağı için kaşınma meydana gelir. Yine aynı şekilde delik açılan yerden bir miktar sıvı gelebilir. Bu sıvıya lenf denir ve cildin renginin değişmesine neden olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erken büyüyenler: Miley Cyrus'ın kardeşi Noah Cyrus