Sadece su içmek zayıflatır mı?

Su, elektrolit dengesini ve kan basıncını korumak, eklemleri yağlamak, vücut ısısını düzenlemek ve hücre sağlığını geliştirmek dahil olmak üzere vücudunuzda birçok rol oynar. Her diyetin ana maddelerinde "günde en az 1,5 - 2 litre su içmelisiniz" der. Peki sadece sıvı tüketimini artırarak, su içerek zayıflamak mümkün mü?

10 Kasım 2021, Çarşamba 02:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Yeterince su içmenin önemini sadece şu rakamlar bile kendi başına doğruluyor.

Journal of Biological Chemistry'nin verilerine göre

  • Akciğerlerin yüzde 84'ü sudan oluşuyor.
  • Böbreklerde yüzde 79, kalp ve beyinde ise yüzde 73 oranında su bulunuyor.
  • Kemiklerin bile yüzde 32'si sudan oluşuyor.

Üstelik su, vücudun elektrolit dengesini ve kan basıncını korumak, eklemleri yağlamak, vücut ısısını düzenlemek ve hücre sağlığını geliştirmek dahil olmak üzere çok fazla önemli role sahip.

Bir diğer yandan American Journal of Medical Epidemiology'de yapılan bir araştırmaya göre, "günde 5 veya daha fazla bardak sade su içen katılımcıların, günde 2 bardaktan daha az içenlere kıyasla, ölümcül koroner kalp hastalığı riskinin çok daha düşük olduğunu bulunmuş durumda.

Gelelim diyet ile su içmenin ilişkisine...

Neden birkaç kilo aldığınızdan emin değilseniz, bunun nedeni yeterince su içmemeniz olabilir. Diyetisyen Megan Wong "Su içmek tokluk hissini artırır. Bu, araştırmacıların obezite ve yetersiz hidrasyon arasında bir bağlantı bulmasının nedeni olabilir."  diyor.

Dr. Tammy Chang tarafından yönetilen ve Annals of Family Medicine'de 2016'da yayınlanan ve 18.000'den fazla yetişkinin sağlık alışkanlıklarını inceleye bir çalışma da yeterince su içmeyenlerin yüksek vücut kütlesine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu bulunmuş durumda.

Ancak özellikle kilo problemi yaşayan insanlar için kritik önem taşıyan, su içmenin kilo verdirdiği düşüncesi teknik olarak doğruyu yansıtsa da sadece şu tüketerek zayıflamak ne yazık ki mümkün değil.

Hemen hemen tüm diyet listelerinin başında “sık su tüketin” cümlesi geçer. Suyun canlı hayatı için çok önemli değer taşıdığı muhakkak fakat elbette ki sağlıklı kilo kaybı için tek başına bu yöntem yeterli değil. Ancak çok önemli bir destekçi olduğunu unutmamak gerekiyor.

Günde minimum 2 litre su tüketmiyorsanız, hali hazırda vücudunuz sıvı eksikliğine bağlı olarak birçok olumsuzluk yaşıyor olabilir. Örnek vermek gerekirse, yeterince su içmemek, beyindeki gri maddenin azalmasına neden oluyor. Gri maddenin azalması, sadece beyin ebatlarını değil, beynin çalışmasını da etkiliyor. Bu yüzden diyette olun veya olmayın, eğer yeterli su tüketmiyorsanız günlük su tüketiminizi artırmanız gerekiyor.

Ayrıca fit bir görünüme sahip olmak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız spor ve düzenli beslenmenin yanında su tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.

Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlar. Ancak sadece su tüketerek kilo verme vermek mümkün değil. Eğer kilo vermek istiyorsanız, dengeli ve sağlıklı bir beslenme modeline geçmeniz, ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmanız şart. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pilav gerçekten kilo aldırır mı? Bu sorunun cevabı sizi şaşırtabilir