Sağlam böbrekler için 7 alışkanlıktan vazgeçin

Böbrekleriniz ne kadar sağlamsa vücut sağlığınız o kadar yerinde demektir. Peki böbrek sağlığınızı korumak hangi alışkanlıklardan vazgeçmeniz gerekiyor? Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serhan Tuğlular sıraladı

05 Şubat 2019, Salı 15:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
5-AŞIRI KAFEİN TÜKETİMİ

5-AŞIRI KAFEİN TÜKETİMİ

Milyonlarca insan uyanmak, uyanık kalmak, dikkatini toplamak ya da sadece hoşuna gittiği için kafeinli içecekler tüketir. Kafein aşırı miktarda tüketildiğinde uykusuzluk, baş ağrısı, sinirlilik, huzursuzluk gibi şikayetlerin yanı sıra kan basıncında yükselmeye de neden olabilir. Kahve, çay ve kola fazla miktarda kafein içerir. Günlük kafein miktarını sınırlayın.

6-BESİNLERDEKİ FOSFOR

6-BESİNLERDEKİ FOSFOR

Kronik böbrek hastalığı tanısı varsa gıdalarla alınan fosfor idrarla yeterince atılamaz ve kanda birikir. Kandaki fosfor olması gerekenin üstüne çıktığında kemiklerden kalsiyumu çeker ve kemikler incelerek zayıflar. Fosfor düzeyi arttıkça kaşıntı, kemik ve eklem ağrıları ortaya çıkabilir. Yine kemiklerden çekilen kalsiyum, fosforla birleşerek yumuşak dokularda birikebilir, damar yapısında kireçlenmeye neden olabilir. Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünlerinin, balığın, yumurta ve süt ürünlerinin, kuruyemişlerin ve kola gibi gazlı içeceklerin fosfor miktarı yüksektir.

7-SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

7-SİGARA VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ

Başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok kanser tipinin gelişmesinde, hipertansiyonun ortaya çıkmasında etkili olduğu biliniyor. Sigara böbrek sağlığı üzerinde de olumsuz etkiye sahip. Sigara içen böbrek hastalarının diyaliz aşamasına gelişi daha hızlıdır. Kronik böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığına yatkınlığı artırıyor. Buna bir de sigaranın etkileri eklenince bu hastalarda kalp krizi ve inme riski daha yüksek oluyor. Ayrıca sigara içenlerde böbrek ve mesane kanseri riski çok yüksek.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları