Sağlığına kavuşabilmek için yardım bekliyor

"Gardner sendromu" hastası genç kız, ince bağırsak nakli olabilmek için yardım bekliyor

13 Ocak 2013, Pazar 18:35
A A
Sağlığına kavuşabilmek için yardım bekliyor

Tekirdağ’da yaşayan Refiye Yılmaz (23), 7 yıl önce Gardner sendromu hastalığına yakalandı.Tedavi için kalın bağırsağı ameliyatla alınan Yılmaz, hastalığı tekrarlayınca tedavi için çeşitli kuruluşlara müracaat etti.

Amerika’daki Miami Hastanesi’nde yaklaşık bir milyon dolara mal olan tedaviyle sağlığına kavuşabileceğini öğrenen Yılmaz, kendisine uzanacak yardım eli bekliyor. Yılmaz, yaptığı açıklamada, milyonda bir görülen hastalıktan kurtulmak için ince bağırsak nakli olması gerektiğini belirterek, nakilin Türkiye’deki herhangi bir hastanede yapılamadığını, ameliyatın Amerika’daki hastanede yapılabileceğini öğrendiğini söyledi.

Geçimini markette çalışarak sağladığını anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "7 yıl önce ameliyat oldum, kalın bağırsağımın tamamı alındı. Ancak 7 yıl sonunda tekrar hastalığım nüksetti. Babam da taşıyıcı pasif, bende aktif hale gelmiş hastalık. İçimde yaklaşık 18 santimetrelik ’desmoid tümör’ var, organ nakli olmam gerekiyor. Bu ameliyat ise sadece Miami Hastanesi’nde 1 milyon dolar karşılığında yapılabiliyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’a sesleniyorum. Onlar da anne baba. Beni kendi evlatlarının yerine koysunlar, yaşamak için yardım bekliyorum. Lütfen sesimi duysunlar."

Yardım kampanyası başlatıldı

Tekirdağ’da iki hafta önce kendisi için yardım kampanyasının başlatıldığını vurgulayan Yılmaz, valilik ve iş arkadaşlarının aracılığıyla sesini duyurabildiğini anlattı. Yılmaz, nakil olması durumunda hastalıktan kurtulacağını ifade ederek, şunları kaydetti: "Bir ilacım vardı, bütün dünyada literatür alıyor ancak Türkiye’de literatür alamıyor.Bu ilaç bana Sağlık Bakanlığı tarafından 5 aydır gönderilemediği için bu duruma geldim. İlacın bir kutusu 3 bin 155 lira ve 6 ay kullanmam gerekiyor. Bir milletvekili bu ilacın 3 kutusunu bana hibe etti. Hiçbir cerrahi müdahale yapılamıyor. Mutlaka nakil olmam gerekiyor çünkü nakil olamazsam, bir zaman sonra yaşamıma devam edemeyebilirim." Yaklaşık 7 yıldır İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde tedavi gördüğünü dile getiren Yılmaz, hastalığının karın ağrısı, halsizlik ve iştahsızlığa yol açtığını bildirdi.

Gardner sendromu

Mezenterik desmoid tümörler, kalın bağırsakta çok sayıda poliplerle seyreden familyal adenomatozis polipozis (FAP) hastalığının hayatı tehdit eden komplikasyonlarından birisidir. Bu duruma Gardner sendromu adı da verilir ve bu durumda "APC geninde" mutasyon görülür.

Bu tümörler çok saldırgan olup, mezenter damarlarını sarar ve hızla büyür. Patolojik sınıflamalara göre iyi huylu tümör olarak kabul edilmelerine karşın, çok hızla büyümeleri nedeniyle, kısa sürede yaşamı tehdit eder hale gelebilirler.

REFİYE YILMAZ'A YARDIM İÇİN: Halkbank Tekirdağ şubesi IBAN: TR54 0001 2009 3040 0001 0362 91

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.