Sağlığınızı bozan moda alışkanlıkları

Bir şey moda olduğunda hemen satın alıp giymek istiyoruz. Ancak malzemesinden dikişine kadar dikkat etmemiz gereken birçok konu var. Zira bazı moda tercihlerimiz bizi sağlığımızdan edebilir...

09 Ekim 2018, Salı 13:34
A A

Aşırı Dar Kıyafetler

Günümüzün en gözde moda tarzlarından biri de dar pantolonlar. Fakat aşırı dar kıyafetler, kan dolaşımı etkiliyor. Bu ürünler, varise dahi neden olabiliyor. Özellikle erkekler için cinsel sağlık sorunlarına neden olabilecek özelliklere sahip bu dar kıyafetleri giymeden önce bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Yapay Deri Ürünleri

Deri ceketler, pantolonlar her devrin modası. Ancak alınan deri ürünlerinin yapısı son derece önemli. Suni deri ürünler, uzun süreli kullanımlarda cildin üzerinde ciddi sorunlara neden olabiliyor. Bu ürünlerin fabrikasyon üretimlerinde kimyasal maddelerle birlikte kullanılması ve üretilmesi nedeniyle, hem kalitesiz hem de sağlıksız olduğunu söylemek mümkün. Hakiki deri ürünlerinden daha düşük fiyatlarda satılması ve görsel aldatmacalarla süslenmesi nedeniyle yapay deri ürünleri maalesef en çok satılan ürünler arasında bulunuyor.


Sahte Camlı Gözlükler

Göz sağlığı son derece önemli. Bazı gözlükler ise ucuz üretim maliyeti nedeniyle optik cam kullanmak yerine mika ve plastik üretimden elde edilen taklit şeklinde piyasada yer alıyor. Bu gözlükler her ne kadar şık görünüşe sahip olsa da göz sağlığının tehdit edecek yapıda bulunuyor. UV koruması olmaması nedeniyle güneş ışınlarının göze temasını hem engellemiyor hem de bu ışınları daha zararlı bir hale getirebiliyor.


Aşırı Yüksek Topuklu ya da Düz Tabanlı Ayakkabılar

Modanın önemli unsurlarından ayakkabılar, genelde dış görünüş önemsenerek tercih ediliyor. Halbuki kadınlar, rahatlığa ve ortopediye göre uygun ayakkabı modelini seçmesi gerekiyor. Fazla yüksek topuklu ya da düz tabanlı ayakkabılar, duruş bozukluğu, bel fıtığı ve sırt ağrısı gibi sorunlara neden olabiliyor.

Taklit Takılar

Kadınların vazgeçilmez aksesuarlarından takı, modanın bir parçası olsa da satın alınırken dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Taklit takılar, ciltte deri dökülmesinden kaşıntıya, alerjiden egzamaya kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.