Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Ramazan Bayramı'ndan sonrası için son dakika açıklaması

Son dakika haberine göre koronavirüs salgınında tam kapanma süreci yarın başlıyor. Tam kapanma 17 Mayıs'a kadar sürecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Ramazan Bayramı'nın ardından alınacak koronavirüs önlemleriyle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaptı. Hangi koronavirüs aşısına talep daha fazla? BioNTech mi yoksa Sinovac aşısı mı daha çok tercih ediliyor? 40 yaş ve üstü ne zaman aşılanacak? İşte Bakan Koca'nın son dakika açıklamaları...

28 Nisan 2021, Çarşamba 10:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı ikna ekiplerinin de katkısıyla sırası gelenlerde aşı olma oranının yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, önceki gün Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu hafta veteriner hekimlerin aşılanmasına başlandığını, ardından yaş grubuna göre avukatların aşılanmasına geçileceğini belirten Koca, aşı ikna ekiplerinin devreye girmesiyle birlikte sırası geldiği halde aşı olmayanların sayısında düşüş yaşandığını söyledi.


65 yaş üstünde aşı olanların oranının daha önce yüzde 76,4 olduğunu, yani yüzde 23,6’sının sırası geldiği halde aşısını yaptırmadığının tespit edildiğini hatırlatan Koca, “Her geçen gün biz vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Yüzde 76’lardaydı biliyorsunuz, şimdi yüzde 83’e çıktı.

İkna ekipleri tek başına değil, ama onların da katkısı var. Aşılı olanların ne şekilde hastalığı hafif geçirdiğini herkes görmeye başladıkça aşıya eğilim daha da artabiliyor” diye konuştu. Vatandaşların hangi nedenlerle aşı olmak istemediği sorusuna Koca, şöyle devam etti:


“Bununla ilgili çok somut bir şey söylemek zor, ama en büyük sorun güven, aşıya olan güven ve insanımızın aşının oluşturabileceği yan etkileri zihninde yer yer büyütebiliyor olması. Ağırlıklı etki bu.

Bir de aşının koruyuculuk etkisi, ne kadar koruyucu? Bu koruyuculuğu vatandaş hissettiğinde ve gördüğünde eğilimi daha fazla artıyor yani. Kovid olmaktansa aşının minimal yan etkilerini göze alma çabası içinde olabiliyor” yanıtını verdi.


BİONTECH Mİ SİNOVAC MI TERCİH EDİLİYOR?

BİONTECH Mİ SİNOVAC MI TERCİH EDİLİYOR?

“Seçme hakkının sunulmasıyla birlikte BioNTech mi yoksa Sinovac aşısı mı daha çok tercih ediliyor” sorusu üzerine de Koca, şunları kaydetti: “Değişebiliyor, çünkü birisi geleneksel yöntemle olduğu için yan etki noktasında daha güvenilir bulunuyor.

İnaktif aşılarda 28 günü tamamlamak istiyoruz, çünkü inaktif aşının etkisi genelde ikinci dozdan sonra daha belirgin olur. mRNA aşısının etkisini önümüzdeki yıllarda görüyor olacağız, ama erken dönemde antikor yüksekliğini mRNA aşısında görüyoruz.


YASAL DÜZENLEME YOK

YASAL DÜZENLEME YOK

Aşıların tedarik sürecine ilişkin bilgi de veren Koca, “Sinovac aşısının nisan bitmeden gelmesini umuyoruz. Önümüzdeki günlerde netleşecek. Sputnik V aşısında da bir-iki güne kadar rakamı net söylemiş oluruz.

Kaç milyon dozluk sözleşme yapılacağı belli olur. Sözleşme imzalanacak. BioNTech aşısının daha da artırılması talebimiz var. 30 milyon dozda sorun yok. Uğur Hoca ile görüştüm, yarın (dün) da görüşmüş olacağız.


Haziran-temmuz için toplamda daha da artmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu. Koca, aşının yasal düzenlemeyle zorunlu hale gelmesi yönünde bir çalışmanın olup olmadığına ilişkin soruyu ise, “Şimdilik değil. İtina edelim” diye yanıtladı.


RAMAZAN DEĞERLENDİRİLMELİ

RAMAZAN DEĞERLENDİRİLMELİ

Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanan kısmi kapanmanın salgına etkilerini de değerlendiren Koca, şunları söyledi:

“Vaka sayısı düşüşünde kısıtlama daha belirgin, kısıtlamalarla bulaşı engelliyorsunuz.Bu zaman diliminde alınan önlemlerle 60 binlerden 38 bine inmiş oldu. Bayram sonrası 10 binlere inmesi hedefimiz. Hastanelerdeki vakalar 65 yaş üstünden 40-65 yaş grubuna kaydı. Hastanedeki yaş ortalaması da düştü.


Kısıtlamalarla birlikte aşıyı sürdürmemiz gerekiyor. Aşının toplumda oranı daha düşük. Ramazan ve devamında bayram olduğu için şu dönemde tedbirleri daha sıkılaştırmanın, kısıtlamaları artırmanın imkanı var.


Bu dönemi değerlendirmek çok önemli, biraz daha tedbirleri artırmak, ondan sonra da bir geçişle sağlamak, bu arada da olabildiğince aşı. Haziran sonunda hedeflediğimiz kitle için söylüyorum, Haziran’da 40 yaş üstüne açmamız lazım. Olmak isteyen herkes olabilmeli.”


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tam kapanma kararı sonrası büyük kaçış! Yoğunluk nedeniyle ek seferler konuldu