'Sağlık Bakanı önce Başbakan'ı ikna etsin'

CHP Lideri Baykal, hükümeti domuz gribi konusunda 'şaşkın' olmakla eleştirip, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a şöyle seslendi: Aşı kampanyasının tutması için önce aşı olmayacağını söyleyen Başbakan Erdoğan'ı ikna et

29 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

‘TUHAF MANZARA’

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dün parti genel merkezinde gazetecilerle bayramlaştı. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Baykal, domuz gribiyle ilgili olarak “Bu sorunun siyasetçilere sorulmasını doğru bulmuyorum” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın “Aşı olun” çağrısına Başbakan Erdoğan’ın “Aşı olmayacağım” dediğini hatırlatan Baykal “Tuhaf bir manzara” diye konuştu.

‘ŞAŞIRMIŞLAR’

Baykal şöyle devam etti: Sağlık Bakanı aşı kampanyasını işletebilmek için çırpınıyor, herkesi ikna etmeye çalışıyor. Bence herkesi ikna etmeye değil, Başbakanı ikna etmeye ihtiyacı var. Kendi tercihi bir yana, bunun gerekli olduğu konusunda Başbakan’ın ikna edilmesi lazım. Hükümet bir eliyle yapmaya çalıştığını öbür eliyle bozuyor. Başbakan’ın aşı konusundaki tutumu da ideolojik.

‘SENİN ESERİN’

Baykal, üniversiteye girişte eşit katsayı uygulamasını durduran Danıştay’ı “İdeolojik karar almakla suçlayan” Başbakan Erdoğan’a da şöyle seslendi: Bu konunun tümü ideolojik. Başbakan konuyu siyasi, ideolojik olarak ele alıyor, bütün ülkede ideolojik kamplaşma haline dönüştürdü. Başbakan “Mağduriyetlere karşı mücadele ederiz” demiş. Mağduriyeti yaratan Başbakan’ın kendisi.

‘İŞPORTAYA DÜŞTÜ’

Baykal, Ergenekon soruşturması içinde 3 subayın tutuklanmasıyla hız kazanan Kafes Eylem Planı için de, “Türkiye iddianame peşinde koşmaktan yoruldu. Bütün bunları ‘demokrasi’ diyerek yapıyorlar. İddianameyle demokrasi mücadelesi mi olur? İddialar işportaya düşmüşken bir tanesi bile sonuçlanmamışken, yenileri geliyor. Kimse çıkıp da “Bir tanesini sonuçlandırın” diyemiyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.