Sağlık Bakanı'ndan Yusuf Yerkel açıklaması

Sağlık Bakanı'ndan Yusuf Yerkel açıklaması

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel'in Soma'da yere düşen bir vatandaşa tekme atarken görüntülenmesi ve 7 günlük iş göremez raporu alması ile ilgili sorulara cevap verdi

20 Mayıs 2014, Salı 13:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bir gazetecinin, "Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’e raporu veren doktor ile ilgili bir soruşturma veya rapor üzerinde bir şüphe var mı?” sorusuna Müezzinoğlu şu cevabı verdi:

“Bir hekimin raporunu soruşturmak bizim çok olağanüstü bir durum olmadığı sürece hekim raporlarını hele hele 3 gün veya 5 günlük hekim raporlarını bizim incelemek gibi bir şeyimiz yok. Ama benimde basından duyduğum kadarıyla Türk Tabipler Birliği bu anlamda bir çalışma başlatmış. Bir vatandaşın hangi koşulda olursa olsun hekime muayene olma ve hekimden tedavisini ve tedavisinin bir gereği olarakta rapor alma hakkı vardır. Hekiminde bu konuda yemini çerçevesinde görevini yapma sorumluluğu vardır."

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer17737","17737","201405","17737-140377.jpg","1", "0","Tekme öncesinin görüntüleri çıktı");

 

AMBULANS GEÇ GİTTİ İDDİASI

Müezzinoğlu, "Soma'da yaşanan facianın ardından ambulansların ilk etapta olay yerine geç gittiği ile ilgili iddialar hakkında neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine de şöyle konuştu:

"Ne yazıkki spekülatif haberlerle kamuoyunu tahrik eden bir anlayışı ülkemizde son dönemde yaşıyoruz. Acil hizmetlerinde bu ister kara ambulansı olsun isterse helikopter ambulansımız ister ambulans uçağımız olsun bugün dünya ile yarışabilecek standardı yakalamış bir ülkeyiz. BunuSoma’da olduğum Çarşamba ve Perşembe günlerinde de söyledi. Keşke madenden 301 şehidimiz yerine 301 hastamızı çıkarsaydık. Keşke o hastalarımızı ambulans uçaklarımızla helikopterlerimizle ambulanslarımızla hastanelerimizde yoğun bakımlarımızda dünya standartlarında tedavilerinin peşinde koşabilseydik. Ama ne yazıkki ambulanslarımıza cenazelerimizi taşımanın ötesinde çok fazla bir yük düşmedi. Acil hizmetleri konusunda herhangi bir gecikmiş olmanın en ufak bir sıkıntısını ne sağ kurtulan hastalarımız ne yaralılarımız yaşadı nede bu anlamda bir sorunumuz olmadı. Bunu ambulans helikopterlerimizde dahil. İlk 2 saat içinde ambulans helikopterlerimiz ordaydı. Haberin geç gitmesi yönünde bir bilgi var onu da müfettişler inceler bu anlamda iletişimde bir sorun varsa tabiki bize çağrı 15:13’de 112 acile çağrı geliyor ve biz ondan sonra 18-19 dakika sonra ambulanslarımız orda oluyor." ifadelerini kullandı.

CİHAN

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 7 gün boyunca trafik akışı 1 şeritten sağlanacak