Sağlık Bakanlığı'ndan bayram kahvaltısı önerisi

 Sağlık Bakanlığı'ndan bayram kahvaltısı önerisi

Sağlık Bakanlığı bayram kahvaltısında, gün içerisinde tüketilecek şeker miktarı göz önünde bulundurularak reçel ve baldan kaçınılmasını ve bayramda şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların, meyvelerin tercih edilmesini önerdi

23 Haziran 2017, Cuma 14:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Diyetisyeni Berna Karakaş, ramazan boyunca iki öğün beslenilmesi nedeniyle beslenme düzeninde bazı değişiklikler olduğuna işaret ederek bayramda ikram edilen şeker, çikolata ve hamur işi gibi gıdaların kan şekerini hızla yükseltmesinin bazı sindirim problemlerini ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Diyetisyen Berna Karakaş, bayram sabahı hafif bir kahvaltıyla güne başlanmasını önererek kahvaltıda kızartma, hamur işi gibi yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

BAYRAM KAHVALTISI NASIL OLMALI?

Vatandaşların bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlarda da aşırıya kaçmamaları, yeterli ve dengeli beslenme ilkelerini unutmamaları gerektiğinin altını çizen Diyetisyen Berna Karakaş, "Uzun süreli öğün sayısının azalması, bazı beslenme alışkanlıklarımızın geçici olarak değişmesinden dolayı başlangıçta fazla tüketme eğiliminde olabiliriz.Bayram sabahı hafif bir kahvaltı ile güne başlamak doğru olacaktır. Bol yeşillik, salatalık, domates, az yağlı peynir, zeytin, haşlanmış yumurta, yağ konmadan yapılmış omlet ve açık bir çay ekleyebiliriz. Kahvaltıda kızartma ve kavurma gibi ürünlere yer vermeyelim. Gün içerisinde çok fazla şeker ikramı olacağından kahvaltıda reçel ve bal da tavsiye etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

ŞERBETLİ YERİNE SÜTLÜ TATLI

Bayramda şekerli ve şerbetli tatlılar yerine sütlü, az şekerli komposto ve meyvelerin seçilebileceğini ifade eden Diyetisyen Berna Karakaş, "İkramları tercihli sunmakta fayda var. Ev sahiplerinin de ikramlarda ısrarcı olmaları, aşırı tüketime gidilmemesi konusunda büyük fayda sağlayabilir. Kişiler bayram ziyaretine giderken hem yürüsün hem de ellerinden su şişelerini eksik etmesin" değerlendirmesinde bulundu.
    
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vajinismustan yüzde 100 kurtulmak mümkün mü?