Sağlık için spor şart

Sağlık için spor şart

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, düzenli fiziksel aktivitenin kan dolaşımını iyileştirip iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azalttığını bildirdi

16 Mart 2010, Salı 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Prof. Dr. Yılmaz, paroksonazın iyi kolesterol olarak bilinen HDL’nin yapısında yer alan ve vücudumuzu zehirli toksik maddelere karşı koruyabilen önemli bir savunma enzimi olduğunu, bu enzimin kişiden kişiye farklı etkinlik gösterebildiğini, hem genetik hem de çevresel etkilerin bu enzimin aktivitesi üzerinde etkili olduğunu belirtti.

"DÜZENLİ SPOR YAPILMALI"

Paroksonaz enzimi düşük olan kişilerin kalp ve şeker hastalıklarına daha kolay yakalandığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu enzimin aktivitesini artırmak için kullanılan yöntemlerden birisi de düzenli spor yapılmasıdır. Spor yapmanın ve düzenli fiziksel etkinin paroksonaz enzim aktivitesini artırmada etkinliğini göstermek için yapmış olduğumuz çalışma Medicina Sportiva isimli uluslararası dergide yayınlandı.

Bu çalışma sonuçlarına göre, düzenli basketbol oynayan gençlerde kandaki paroksonaz enzimi düzeyi spor yapmayan akranlarından yüzde 50 daha fazla aktiviteye sahipti. Bu çalışma ve daha birçok çalışma, düzenli fiziksel aktivitenin bizi birçok hastalıktan koruyabileceğini göstermektedir. Kalp ve damar, şeker hastalığından korunabilmek için erken yaşlardan itibaren fiziksel aktivite şarttır. Bu yolla gelecek nesiller daha sağlıklı olacak ve gereksiz sağlık harcamalarından kaçınılacaktır."

Fiziksel aktivitenin kan dolaşımını iyileştirdiğinin ve iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azalttığının bilimsel olarak ispatlandığını ifade eden Yılmaz, sağlıklı yaşamanın en önemli koşullarından birinin fiziksel aktiviteyi sürdürmek yani hareket etmek ve egzersiz yapmak olduğunu söyledi.

FİZİKSEL AKTİVİTELERİN YARARLARI

Fiziksel aktivetinin dolaşım ve solunum sistemini iyileştirerek tüm sisteme iyilik sağladığını kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, fiziksel aktivitenin yararlarını şu şekilde anlattı: "Fiziksel aktivite, kan dolaşımını iyileştirerek, iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azaltır, kan basıncını düzenler, kalp ve akciğer dayanıklılığını artırır.

Hareket sistemini güçlendirerek boyun, sırt, bel ve eklemlerin ağrılı hastalıklarının gelişmesini engeller ve hareket özgürlüğünü artırır. Fiziksel aktivite depresyonu azaltır, olumlu düşünmeyi ve enerji düzeyini artırır, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Çocuklarda iyi alışkanlıkların geliştirilmesini ve gelecekte sağlıklarının korunmasını sağlar. Yaşlılarda kronik ve yaşlanma ile birlikte hastalıkların gelişmesini geciktirir."

Prof. Dr. Yılmaz, zeytinyağı ve nar gibi besinlerde diğer birçok yararlarının yanı sıra kandaki paroksonaz enzimini artırdığını aksine sigara ve iyonize radyasyonun bu enzimin aktivitesini azalttığını sözlerine ekledi.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vücuda sigara kadar zarar veren yiyecekler