Sağlık malzemelerinde önce para öde sonra geri al dönemi bitti

Yeni düzenlemeye göre vatandaşlar artık hasta bezlerinin de içerisinde bulunduğu 119 malzemeyi, ücretsiz veya fiyat farkı ödeyerek alabilecek. Yapılan çalışmayla ürünlere erişim de kolaylaştı

28 Mart 2017, Salı 07:55
A A
Sağlık malzemelerinde önce para öde sonra geri al dönemi bitti
POSTA

MAĞDURİYET GİDERİLDİ


Sağlık Uygulama Tebliğinde vatandaşın iş yükünü ve bürokrasiyi büyük oranda düşürecek düzenleme yapıldı. Yapılan değişiklikle vatandaşlar hasta bezlerinin de içerisinde bulunduğu 119 malzemeyi, önce cebinden ödeyip, daha sonra kuruma giderek parasını istemek zorunda kalmadan, doğrudan eczane veya tıbbi cihaz satış merkezlerinden ücretsiz ya da daha az fiyat farkı ödeyerek alabilecek.
 

FİYAT ARTIŞI VAR


Yatarak tedavide kullanılmakta olup temini zorunlu olan yaklaşık 46 malzemede fiyat artışı yapıldı. Yeni tebliğe göre, sigortalılarca tıbbi cihaz satış merkezleri veya eczanelerden temin edilerek SGK tarafından finansmanı sağlanan hasta alt bezi, kolostomi torbası gibi önemli kalemlerin olduğu 119 malzemenin fiyatı yüzde 10 ile yüzde 400 arasında değişen oranlarda artırıldı. Gaziler için de kolaylıklar var.


 

DERİ KANSERİ LİSTEDE


Fiyat artışları, bu malzemelere ihtiyacı olan sigortalıların cebinden ödemek zorunda kaldığı fark ücretleri nedeniyle üzerlerinde oluşan yükün kaldırılması için yapıldı. Vatandaşlar, bu malzemeleri, “Önce öde, sonra parasını al” şeklinde değil, doğrudan ücretsiz veya daha az fiyat farkı ödeyerek temin edebilecek. Deri kanseri ve MS hastaları için yeni ilaçlar da ödeme listesine girdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Makyajlanan Citroen C-Elysee’nin fiyatı açıklandı