Beden Sağlığı Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken 10 nokta

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken 10 nokta

Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken 10 nokta

Burun estetiği dünya üzerinde en çok gerçekleştirilen operasyonlardan biri. Geliştirilen yeni teknikler ile burun estetiği yaptırmak eski yöntemlere göre çok daha kolay ancak operasyon kadar sonrasında da nelere dikkat edilmesi gerektiği büyük önem taşıyor. İşte burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken 10 nokta

Burun estetiği ameliyatlarında operasyon aşamasından sonra başlayan süreç ile burun şeklinin oturmasına kadar geçen süre de ameliyat sonrası dönemde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin iyi bilinmesi ve doktorunuzun söylediklerinin doğru uygulanması gerekir.

Op.Dr. Mustafa Ali Yanık yeni burun estetiği yöntemleri ile ameliyat sonrası komplikasyonların minimize edildiğini ancak hastaların da burun estetiği sonrasındaki süreçte dikkat edilmesi gerekenlere uyarak bu durumu iyice azaltabileceklerini belirtiyor. Hastalar burun estetiği operasyonların bunun sadece bir ameliyat değil, bir süreç olduğunu düşünerek hareket ettiklerinde daha kısa sürede daha başarılı sonuçlar alabilirler.

Burun estetiği sonrası nelere dikkat edilmesi gerektiğini Op.Dr. Mustafa Ali Yanık anlattı:

1- HALSİZLİK

Burun estetiğinde yeni yöntemler ile hastalar bazen hastanede yatmamakta bazen ise 1-2 gün yatmaktadır. Ancak hastanede yatsalar da yatmasalar da ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirildiği için hastalar üzerinde halsizlik yaratabilmektedir. Bu nedenle mutlaka ameliyat sonrası birkaç gün sosyal yaşama biraz ara vererek dinlenmek gereklidir.

2- YATIŞ ŞEKLİ

Ameliyat sonrası süreçte özellikle silikon yaprakçıklar çıkana kadar hem dinlenme anında hem de uyumak için kişilerin mutlaka çift yastık kullanmaları gerekmektedir. Aynı zamanda başın dik tutularak yatılması ödem oluşmasını önler. Bu nedenle hastalar mutlaka çift yastıkla başları dik yatmalıdır.

3- AĞIZ KURULUĞU

Burun estetiği sonrası birkaç gün boyunca burnunuzda silikon yaprakçıklar olacağı için burun tıkanıklığı görülebilir ve hastalar hem burun hem de ağızlarından birlikte nefes alırlar. Bu da ilerleyen süreçte ağız kuruluğuna yol açar. Ağız kuruluğunu ve dudaklarda çatlamaları önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir. Ancak su tüketilirken yavaş yavaş içilmeye özen gösterilmelidir. Dudak ise nemlendirici ile nemlendirilmelidir.

4- KANAMA

Burun estetiği sonrası hastaları en çok endişelendiren durumların başında kanamalar gelmektedir. Ancak ameliyat sonrası burundan pembe sıvı şeklinde akıntıların olması normaldir. Ancak eğer ki burnunuzdan gelen akıntı kan renginde ise ve yoğunsa mutlaka doktorunuza hemen başvurmanız gerekmektedir. Operasyon öncesi böyle bir durum öngörüleceği için doktorunuz sizi bu konu hakkında mutlaka bilgilendirecektir. Olası kanamalar içinse bekleme yapmamanız çok önemlidir.

5- GÜNEŞ

Burun cildi burun estetiği sonrası hassas olmaktadır. Bu nedenle korumak gereklidir. Güneş ışığı burun cildinde tahrişlere yol açabileceği için mümkün olduğunca burnu güneş ışınlarından korumak gereklidir. Hatta burun estetiği olmuş hastaların oda sıcaklarının da belirli bir seviyede tutulması hastalar açısından sağlıklı olacaktır.

6- DİŞ FIRÇALAMA

Burun estetiği ameliyatı sonrası hastaların en çok dikkat etmeleri konulardan biride diş fırçalamadır. Özellikle üst çene için oldukça hassas davranılmalıdır. Burun estetiği sonrası yumuşak diş fırçası kullanılmalıdır. Üst dudak olabildiğince hareket ettirilmemelidir.

7- SPOR

Burun estetiği olmuş hastalar için kafa basıncı ve kan basıncı oldukça önemlidir. Spor yapmak kan basıncını artırdığı için en az 2 hafta boyunca spordan uzak durmalısınız. Bu süreçte hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Ayrıca günlük yaşamda da kendinizi yoracak işlerden kaçınmalı özellikle başınızı öne eğmemeye özen göstermelisiniz.

8- GÖZLÜK

Burun estetiği sonrası burun şeklinin oturması için ameliyat sonrası süreçte doktorların önerilerine uymanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. Bu önerilerden biri de gözlük kullanımına dairdir. Gözlük kullanan hastaların ameliyat sonrası özellikle ilk 2 ay boyunca kullanmamaları gerekmektedir. Lens kullanan hastalar ise doktorları ile ne zaman kullanabilecekleri hakkında konuşmalıdırlar. Acil bir durum varsa 3-4 gün sonra lens kullanmaya başlayabilirler.

9- BURUN TIKANIKLIĞI

Burun tıkanıklığı burun estetiği ameliyatı sonrası genellikle hastalarda çok sık görülen bir durumdur. Eğer silikon yaprakçıklar konduysa onlar çıktıktan sonra da hastaları rahatsız edebilmektedir. Ancak bu durumun üstesinden doktorunuzun önerdiği sprey ile gelebilirsiniz. Bu spreyler hem yaralarınızın iyileşme sürecinde yardımcı olur hem de nefes alma açısından sizi rahatlatır.

10- BURUN TEMİZLEME

Burun temizlemek denilince aklınıza sert bir şekilde sümkürmek gelmemelidir. Bu hareket burun içi kanamalara neden olabileceği için önerilmemektedir. Doktorunuzun önerdiği şekilde kulak çubuğu ile yavaş hareketlerle 2-3 defa burnunuzu temizleyebilirsiniz. Ayrıca yola çıkacak hastalar için burun temizliği çok önemlidir ve yolculuk öncesi mutlaka burun temizlenip doktorun önerdiği sprey kullanılmalıdır.

Yapılması gerekenleri doğru ve zamanında uyguladığınızda burun estetiği şikayetlerinin oluşması mümkün olmayacaktır. Unutmayın, kendinizi iyi hissetseniz de ameliyat sonrası sürecin doğru yönetilmesi ameliyat kadar önemli.


Estetik operasyondan sonra burun şekli neden beğenilmez?Burun estetiği sürecini planlarken nelere dikkat edilmeli?
SIRADAKİ HABER