Beden Sağlığı Dinmeyen bacak ağrıları vitrin hastalığının (ateroskleroz) habercisi olabilir

Dinmeyen bacak ağrıları vitrin hastalığının (ateroskleroz) habercisi olabilir

Dinmeyen bacak ağrıları vitrin hastalığının (ateroskleroz) habercisi olabilir

Bacak atardamarlarında tıkanmaya bağlı olarak oluşan, yolda yürürken, hatta zaman içinde dinlenme halinde bile bacaklarda ağrıyla kendini gösteren periferik damar hastalığı Ateroskleroz, halk arasında vitrin hastalığı olarak biliniyor. Ateroskleroz'da bacak damarları tıkandığında yürümekle bacaktaki baldır kaslarında bir ağrı oluşuyor. Bu ağrı caddelerde gezerken vitrin seyrederek yürümeye benzediği için hastalık vitrin hastalığı adını almış. Özellikle 60 yaş ve üzerinde görülen bir damar hastalığı olan Ateroskleroz, erkeklerde kadınlardan 5 kat daha fazla görülüyor. Sıklığı ise erişkin erkelerde yüzde 10 oranında. Türkiye'de ise oran yükseliyor... Peki bu hastalığa zemin hazırlayan faktörler neler? Korunmak mümkün mü? İşte Ateroskleroz hakkında sık sorulanlara cevaplar...

Bacak atardamarlarında tıkanmaya bağlı olarak oluşan, yolda yürürken, hatta zaman içinde dinlenme halinde bile bacaklarda ağrıyla kendini gösteren periferik damar hastalığı vitrin hastalığı (ateroskleroz) erkeklerde kadınlardan 5 kat daha sık görüyor. Ateroskleroz'un Türkiye’de 70 yaş üzerindeki kişilerde görülme sıklığı yüzde 30’lara ulaşıyor.

Yolda yürürken bacağınızda ağrı hissediyor, spor yaparken ayaklarınızda ya da baldırlarınızda ağrı mı yaşıyorsunuz? Yürüyüş esnasında, bu ağrı nedeniyle durma ihtiyacı hissediyor musunuz? Bu hastalığı yaşayan insanların sık sık durma ihtiyacı hissetmesi ve genellikle vitrin önlerinde mola vererek ağrının geçmesini beklemesi nedeniyle halk arasında vitrin hastalığı olarak bilinen periferik damar hastalığı bu belirtiler ile seyredebiliyor. Bacaklardaki atardamarları etkileyen bu periferik damar hastalığı tedavi edilmediğinde hayatı tehdit edecek kadar ciddi sorunlar yaratabiliyor.

Erkeklerde kadınlardan 5 kat daha sık görülen hastalığın Türkiye’de 70 yaş üzerinde görülme sıklığı yüzde 30’lara ulaşıyor. Periferik damar hastalığının yaşın ilerlemesiyle birlikte artış gösterdiğine vurgu yapan uzmanlar hastalığın sigara-alkol tüketimi, şeker hastalığı ve yağlı beslenme gibi durumlarda ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Hastalığın sıklığı erişkin erkeklerde yüzde 10 civarında

ATEROSKLEROZ'U TETİKLEYEN RİSK FAKTÖRLERİ

  • Sigara kullanımı ve şeker hastalığı
  • Genetik eğilim: Ailede damar sertliği bağlı hastalık öyküsü
  • Hareketsiz bir yaşam
  • Kötü kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kanda yüksek olması. İyi kolesterol düzeylerinin kanda düşük olması.
  • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon) veya ailede hipertansiyon öyküsü.
  • Kronik böbrek yetersizliği
  • Aşırı kilo veya obezite

HANGİ BELİRTİLERE DİKKAT ETMELİ?

Kısa mesafeli yürüyüşlerde bacaklarında ağrı hisseden, dinlenme sırasında dahi ağrı yaşayan, bacak ve ayaklarında soğukluk, solukluk gibi belirtileri olan kişilerin mutlaka bir kalp ve damar cerrahisi uzmanına görünmesi tavsiye ediliyor.

ATEROSKLEROZ'DA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Oğuzkurt, Ateroskleroz tedavisinin bacak damar tıkanıklığı tedavisi ile aynı olduğunu belirtiyor. Buna göre hastaların hastalığı kötüleştiren şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkları varsa bunların tedavisini çok düzenli yaptırması, sigara içiyorsa sigarayı mutlaka bırakması, mümkünse doğal ve sağlıklı beslenmesi ve bol bol yürümesi gerekiyor. Eğer bacaktaki şikayetler hayat kalitesini bozacak kadar ciddi değilse bazı ilaç tedavileri ve egzersiz öneriliyor. Ancak hiçbir ilacın tıkalı damarı açamayacağının bilinmesi gerekiyor. İlaçlar sadece yürümeyi rahatlatmak için veriliyor.

SIRADAKİ HABER