Beden Sağlığı Hilterapi (Yüksek Enerjili lazer Tedavisi) nedir? Hilterapi ağrı tedavisinde nasıl kullanılır?

Hilterapi (Yüksek Enerjili lazer Tedavisi) nedir? Hilterapi ağrı tedavisinde nasıl kullanılır?

Hilterapi (Yüksek Enerjili lazer Tedavisi) nedir? Hilterapi ağrı tedavisinde nasıl kullanılır?

Hilterapi, "Yüksek Enerjili lazer Tedavisi" anlamına geliyor. İngilizcede "High Intensity Laser Therapy" olarak geçen ve "hil terapi" olarak da bilinen bu ağrı tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı bir terapi yöntemi. Hilterapide, ağrıları yüzünden hayatı zorlaşan, yaşam kalitesi düşen, gündelik işlerini bile yapmakta zorlanan insanlara ağrı tedavisi imkanı sağlanıyor. Ağrıları sonlandırıcı ve iltihap giderici etkileri olan Hilterapi sonucunda yoğun ve şiddetli ağrılardan yana sıkıncı çeken; oturma ve kalkma gibi basit eylemlerde bile yardım almak zorunda olan kişilerde iyileşmeler gözlenebiliyor.

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı bir ağrı tedavisi olan hilterapi, hilt terapi olarak da biliniyor. Ağrılar yüzünden hayatı kararan ve yaşam kaliteleri düşen, gündelik işlerini yapmakta zorlanan hastalara başarılı bir çözüm yolu sunan hilterapinin ağrıları sonlandırıcı ve iltihap giderici etkileri mevcut. Yoğun ve şiddetli ağrılarından yana sıkıntı çeken; oturmak, kalkmak gibi basit eylemlerde bile yardım almak zorunda olan kişilerde bile hilterapiyle kısa zamanda iyileşmeler gözleniyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Mehmet Portakal, ağrı tedavisinde; ameliyatsız, ilaç kullanmadan, yan etkisiz, iğnesiz, acı ekmeden ve kısa sürede çözüm arayanlara, “Hilterapi” öneriyor ve Hilterapi yöntemini şu şekilde anlaltıyor:

"Hilterapi tedavi seanslarındaki temel prensip, yeterli beslenmediği için işlevi bozulmuş hücrelere ihtiyaç duydukları oksijeni alabilmelerinin sağlanması, böylece bölgede oluşan ağrıların azaltılarak yok edilmesidir. Bunu yapabilmek için derinin 6 cm derinliğine inilir ve buradaki damarlar genişletilir Uygulama ağrısızdır, uzun bir etki süresine sahiptir. Birçok tedaviye cevap vermeyen dokular hilterapi ile canlandırılır, Yan etkisiz bir tedavi yöntemi olan hilterapi uygulanırken hasta ve doktor zorunlu olarak koruyucu lazer gözlükleri kullanırlar. Lazer ışınının doğrudan göze gelmesi korneada hasar yaratabilir. Kanser teşhisinde, dövmeler üzerinde, gebelik döneminde ve ciltte yara bulunması durumunda hilterapiye başvurulamaz. Hastalığın bilgisine göre aralıklı olarak 5-10 seans arası uygulanabilir."

AĞRILAR İÇİN YÜKSEK YOĞUNLUKLU LAZER TEDAVİSİ

Dr. Portakal, HILT olarak da bilinen yüksek yoğunluklu lazer tedavisi, ilaç kullanmadan daha uzun süreli etkiler sağlayan kronik ağrıdan kurtulma seçeneği olduğunu belirtiyor ve yöntemin tek başına veya fiziksel veya mesleki terapi ile birlikte kullanılabilen ağrısız, invazif olmayan bir prosedür olduğunu ifade ediyor. Dr. Portakal, sözlerini şu şekilde sonlandırıyor:

"Yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin vücut üzerinde biyo-uyarıcı etkileri olduğu bilinmektedir; bu, bir HILT cihazından gelen lazer radyasyonunun, hücrelerin mitokondrilerinde ATP üretimini artırarak hücrelerin metabolizmasını etkilediği hücrelere ek enerji sağladığı anlamına gelir. Bu artan ATP üretimi, vücutta daha hızlı onarım süreçlerine yol açar ve HILT ile tedavi edilen bölgelerde ağrı ve iltihabın azalmasına neden olur. Kronik ağrıdan kurtulmak istiyorsanız, HILT ağrı kesici ilaç kullanmadan kanıtlanmış, uzun süreli etkileri olan bir seçenektir."

SIRADAKİ HABER