Beden Sağlığı Polikistik böbrek hastalığına dikkat! Erken teşhisle ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek mümkün!

Polikistik böbrek hastalığına dikkat! Erken teşhisle ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek mümkün!

Polikistik böbrek hastalığına dikkat! Erken teşhisle ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek mümkün!

Polikistik böbrek hastalığı en sık karşılaşılan kalıtsal böbrek hastalığı olarak tanımlanıyor. Böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenleri arasında sayılan polikistik böbrek hastalığı yaşamı tehdit eden hastalıklar arasında. Tedavi edilmediğinde hastaların çoğunda erken dönemde böbrek yetersizliğine neden olan bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya önlemek mümkün!

Polikistik böbrek hastalığı, en sık karşılaşılan kalıtsal böbrek hastalığıdır ve böbrek yetersizliğinin önde gelen nedenlerinden biri. Polikistik böbrek hastalığı, 400 ila 1000 doğumda bir görülüyor. Hastalığın tedavisinde erken tanının büyük önemi bulunuyor, çünkü günümüzdeki tedavilerle bu hastalarda böbrek yetersizliğinin ilerlemesini önlemek veya geciktirmek mümkün.

Polikistik Böbrek Hastalığı (PBH), en sık görülen yaşamı tehdit edici kalıtsal hastalıklardan ve böbrek yetersizliğinin de önde gelen nedenlerinden biri. Bu hastalıkta, başta böbrekler olmak üzere birçok organda kist adı verilen, içi sıvı dolu kesecikler çoğalıp büyümeye başlar. Özellikle böbrekler, sağlıklı kişilere oranla, birkaç kat daha büyük hale gelebilir ve hastalarda ağrı, kanama ve kist içinde enfeksiyon gibi birçok belirti ve bulguya neden olur. Ayrıca bu hastalıkta, kan basıncı yüksekliği bulunur ve kalp-damar hastalıklarına yatkınlık artar. Ancak polikistik böbrek hastalığı kan basıncı ölçümü, idrar tetkiki ve böbrek ultrasonografisi gibi basit yöntemlerle tespit edilebilir.

Tedavi edilmediğinde, hastaların çoğunda erken dönemde böbrek yetersizliği gelişmesine yol açar ve ortalama 60 yaşından önce böbrek nakli ya da diyaliz tedavisi ihtiyacına neden olur. Böbrek nakli yapılan ya da diyaliz tedavisi alan her 10 hastadan 1’inde sebep, “polikistik böbrek hastalığıdır".

POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞINDA HASTALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

Polikistik böbrek hastalığının seyrinde yaşam tarzının önemli etkileri bulunuyor. İdeal vücut ağırlığı olan, tütün ürünleri kullanmayan, tuzdan fakir beslenen ve kan basıncı kontrol altında olanlarda hastalığın seyri daha iyi. Bunun yanında, kistlerin büyüme hızını yavaşlatarak böbrek yetersizliğinin ilerlemesini geciktiren tedaviler de bulunuyor. Ailesinde polikistik böbrek hastalığı olan bireylerin, erken teşhis ve tedavi için bir nefroloji hekimine başvurmaları gerekiyor.

SIRADAKİ HABER