Beden Sağlığı Strese karşı elma ve melisa çayı

Strese karşı elma ve melisa çayı

Strese karşı elma ve melisa çayı

Eğer siz de günün yorgunluğundan, iş hayatının stresinden şikayetçiyseniz elma çayı ve melisa çayı içerek rahatlayabilirsiniz

Çağın hastalığı strese karşı rahatlamak ve günün yorgunluğunu atmak isteyenlere uzmanlar, elma ve melisa çayını tavsiye ediyor. Stresi, insanı zorlayan, kısıtlayan ve engelleyen olaylar karışında verdiği tepkiler olarak yorumlayan Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, özellikle de endüstriyel toplumlarda yaşayan insanların kentleşme ve buna bağlı olarak kalabalıklaşma, gürültünün artması, hızla zorlaşan yaşam şartları, trafik sorunu ve benzeri durumlarla sıklıkla stres ile karşılaştığını söyledi.

BİTKİ ÇAYI İÇİN

Stresten kurtulmak ve strese girmemek için yapılaması gerekenler hakkında ip uçları veren Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, konuyla ilgili şunları söyledi: “Tek tip beslenme, yetersiz karbonhidrat alımı, aşırı yağlı yiyecek tüketimi, alkol ve aşırı kafein alımı; depresif duygu durumunuzu artırabilir. Uzun süre aç kalmak ve düzensiz saatlerde beslenmek ise; kan şekeri düşüklüğü, sinirlilik ve tahammülsüzlük gibi sıkıntılar yaratır. Rahatlamayı sağlayan sıvı içeceklere ağırlık verilebilir. Özellikle bitki çaylarından elma çayı ve melisanın dinlendirici özelliği vardır.”

SAĞLIKLI BESLENİN, STRESİ YENİN

“Doymuş yağdan zengin pastane ürünleri, hamurlu ve şerbetli tatlılar, fast-food, şarküteri ürünleri ve kızartmaların stres döneminde tüketildiği birçok çalışmada açıkça görülmektedir. Fakat bu gıdaların kilo arttırıcı dezavantajlarının yanında çalışmalarda kişilerin rahatlamak yerine tam tersi gün içinde kendilerini uykulu ve yorgun hissettiği görülmüştür. Poğaça ve açma gibi katı yağlı yiyecekler yerine kepekli ekmek arası peynir veya üzümlü veya cevizli bir ince dilim kek çok daha tatmin edici daha az yağlı ve doyurucu alternatiflerdir.”

BAĞIŞIKLIĞI ZAYIFLATIYOR

“Günde en azından bir öğün protein içeriği yüksek gıdalara yer verilmesi gerekir. Eğer proteinsiz beslenirseniz; hem metobolizma hızınız düşer, hem de vücudunuzda kansızlık, halsizlik ve kas kaybı oluşur. Bu sebeple daha güçsüz ve yorgun hisse sebep olur. Çok demli çay ve aşırı kahve ya da kola tüketimi, fazla asit ve kafein alımına sebep olur. Bu da; kansızlık ve demir eksikliğine yol açabilir. Stresli dönemlerinizde immün sistemin baskılanması sonucunda enfeksiyon ve hastalıklara yakalanma sıklığı artmaktadır. Uzun süreli streslerde artan adrenalin düzeyine bağlı olarak daha fazla C vitamini tüketilmelidir. İnsan organizması gereksinimini C vitaminden zengin portakal, kivi, biber, patates, brokoli gibi yiyeceklerden karşılamaktadır. Havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı- turuncu meyvelerde bulunana beta karotenin de immün sistemi olumlu etkilediği bilinmektedir.”

NEFES TEKNİKLERİ DE ÖNEMLİ

”Stresi azaltmada beslenme dışında; 15-20 dakika ayırarak derin nefes alıp verme teknikleri, 15-20 dakika yerde oturarak hafif bir müzik eşliğinde boyun ve diğer vücut egzersizleri ve erken saatte orta tempolu bir yürüyüş de en iyi tedavi olarak bilinmektedir. Bu dönemde olumsuz düşüncelerden mümkün olduğunca uzak kalın. Yemek yiyerek stresi azaltamayız. Değişen pek bir şey olmadığı gibi tam tersi tıkanırcasına yemek yeme sizi daha da mutsuz edecektir.”

İHA

SIRADAKİ HABER