Beden Sağlığı Tek taraflı yüz ağrısını ciddiye alın!

Tek taraflı yüz ağrısını ciddiye alın!

Tek taraflı yüz ağrısını ciddiye alın!

Tek taraflı, kısa süreli, şimşek çakması ya da elektrik çarpması şeklinde tarif edilen ve saplanıcı ağrı atakları ile karakterize olan trigeminal nevralji, en şiddetli ağrılar sınıfında yer alıyor. Basit bir nedenden kaynaklanabildiği gibi beyin tümörü veya MS'in ilk işaretleri de olabiliyor

Ani başlayıp ani sonlanan bir baş ağrısı çeşidi olan trigeminal nevralji; dokunma, yüz yıkama, tıraş olma, çiğneme, sigara içme, konuşma, soğuğa maruz kalma veya diş fırçalama gibi uyaranlarla tetiklenebildiği gibi sıklıkla kendiliğinden de ortaya çıkabilen bir ağrı türü.

DAHA ÇOK YÜZÜN ALT YARISINI VE ÇENEYİ TUTUYOR

Trigeminal nevraljiyi, ‘bilinen en şiddetli ağrılardan biri’ olarak tanımlayan Nöroloji Uzmanı Dr. Özge Kiremitçi Özer ağrının, trigeminal sinirin etkilenen dalına göre genellikle yüzün alt yarısı ve alt çenede görülürse de bazen alın, göz çevresi ve burun bölgesini de etkileyebileceğini belirtti.

TEK TARAFLI YÜZ AĞRISINDA BEYİN TÜMÖRÜ VE MS AKLA GELMELİ

Kadınlarda erkeklerden daha sık görülen ağrının nedenleri hakkında Dr. Özer, “Hastaların büyük kısmında yapılan tetkiklerde ve radyolojik görüntülemelerde herhangi bir sorun bulunmaz. Ancak bir kısım hastada, anormal bir damar yapısının, trigeminal sinire beyin sapından çıkış bölgesinde temas ettiği tespit edilebilir. Sinir trasesine baskı yapan yapı bir beyin tümörü de olabilmektedir. Ayrıca özellikle genç hastalarda trigeminal nevraljiyle karşılaşıldığında, multipl skleroz (MS) olasılığı da akla gelmelidir” bilgisini verdi.

Hastalığın, hasta şikayetlerine ve ağrının tipik özelliklerine göre teşhis edildiğini aktaran Özer, “Nörolojik muayenede objektif bir anormallik saptanması beklenmez. Tanıyı doğrulamaya yönelik bir kan testi yoktur. Bilgisayarlı beyin tomografisi (BT) veya manyetik rezonans (MR) gibi görüntüleme yöntemleri, altta yatan beyin tümörü, MS gibi olası organik patolojileri ekarte edebilmek için kullanılır” dedi.

İLAÇ VEYA CERRAHİ YÖNTEMLERLE TEDAVİ EDİLİYOR

Trigeminal nevralji hastalarının büyük çoğunluğunda ilaç tedavisine iyi yanıt alınıyor. İlaç tedavisinden fayda görmeyen veya yan etkiler nedeniyle ilaç kullanamayan hastalar için ise devreye cerrahi yöntemler giriyor.

SIRADAKİ HABER