Sağlık Erkekler de kemik taraması yaptırmalı

Erkekler de kemik taraması yaptırmalı

Erkekler de kemik taraması yaptırmalı

Uzmanlar, kadınlar gibi 65 yaşın üzerindeki erkeklerin de rutin olarak osteoporoz taraması yaptırmasını öneriyor

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri haline gelen kemik erimesi için uzmanlar, 65 yaş ve üzerindeki tüm kadınların osteoporoz taraması yaptırmaları gerektiğini söylüyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı, 65 yaşın üzerindeki erkeklerin de rutin osteoporoz taraması yaptırmalarını öneriyor.

Prof. Dr. Semih Akı, en iyi tedavinin korunma yani yeterli kalsiyum ve D vitamini alımı, düzensiz egzersiz yapmak ve osteoporoza neden olan risk faktörlerinden uzak durmak olduğunu belirtiyor. Dr. Akı, 65 yaşın üstündeki tüm kadınların osteoporoz taramasından geçmesi gerektiğini, 65 yaşın altında olmasına rağmen osteoporoz risk faktörlerine sahip veya yakın zamanda kemik kırığı yaşamış olan menopoz sonrası kadınların da tarama yaptırması gerektiğinin altını çiziyor.

Erkeklerde osteoporoz taramasının ne zaman yapılacağı konusunda resmi bir bilgi bulunmadığını ancak Amerikan Tıp Birliği Dergisi’nde (Journal of the American Medical Association) yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, osteoporozun rutin test ve tedavisinin, belirli risk grubundaki erkekler için de gerektiğini belirten Prof. Dr. Semih Akı, şu bilgileri veriyor:

“Yapılan araştırmalar sonucunda, erken dönemde kırık vakası yaşamış olan 65 yaşın üzerindeki erkeklerde rutin kemik mineral yoğunluğu testinin yapılması gerektiği ortaya çıktı. 80 yaşının üzerindeki erkeklerin ise kırık hikâyesi göz önüne alınmaksızın rutin teste alınmalarının gerekli olduğu belirlendi.”

TESTİ CEVAPLAYIN, OSTEOPOROZ RİSKİNİZİ ÖĞRENİN

1. Aile bireylerinizden birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi? 2. Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık oluştu mu?
3. Üç aydan daha uzun süre kortizon kullandınız mı?
4. Üç santimetreden daha fazla boy kaybınız oldu mu?
5. Düzenli olarak aşırı alkol alıyor musunuz?
6. Günde 20’den fazla sigara içiyor musunuz?
7. Sık sık ishal oluyor musunuz?

Kadınlar için:

8. Menopoza 45 yaşından önce mi girdiniz?
9. Bir yıl veya daha uzun süredir adet görmüyor musunuz?

Erkekler için:

10. İmpotans-ereksiyon güçlüğü, libido, cinsel istek azlığı veya düşük testosteron seviyesiyle ilişkili olabilecek herhangi bir başka belirtiden şikayetçi misiniz?

Bu sorulardan herhangi birine "evet" yanıtı verilmesi, osteoporoz riskinin olabileceğini gösteriyor. Bu durumda uzmanlar, ileri testler gerekip gerekmediğini öğrenmek için bir hekime başvurulmasını öneriyor.

SIRADAKİ HABER