Sertleşme sorunu için 'mutluluk çubuğu' ameliyatı (Penil protez nedir?)

Asıl adı penil protez olan mutluluk çubuğu ameliyatı, sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin yaşam ve cinsel ilişki kalitesini yükseltiyor. Üroloji ve Androloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş, penil protez (mutluluk çubuğu) ameliyatları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

10 Mart 2020, Salı 13:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Posta.com.tr/ ÖZEL

Sertleşme sorunu olan hastalarda uygulanan çok çeşitli cerrahi yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında günümüzde en sık tercih edilen yöntem halk arasında mutluluk çubuğu olarak da bilinen penil protezlerdir. Hasta ve partner memnuniyeti açısından yüksek başarı oranlarına sahip penil protezler tüm dünyada ve ülkemizde uzun yıllardan beri uygulanmaktadır. Protezlerdeki teknolojik iyileştirmeler de bu başarıyı elde etmede oldukça katkıda bulunmuştur.

Penil protez cerrahisi kimlere uygulanır?

Sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin tedavisinde uygulanan cerrahi bir yöntemdir. İlaç ya da ilaç dışı diğer tedavilere tam yanıt alınamadığı veya hasta uyumu sağlanamadığı takdirde bu tarz cerrahi yönteme başvurulmaktadır. 

Penil protez cerrahisi memnun edici midir?

Dünyanın farklı merkezlerinde, çok sayıda yapılan uygulamalardan elde edilen ortak verilerde çok büyük oranda hem hasta hem de partner memnuniyeti sağlandığı bildirilmektedir. Yüksek başarı ve memnuniyet oranları nedeniyle tüm dünyada ve ülkemizde sıklıkla uygulanmaktadır.

Sertleşme sorunu olan erkekler için genel sağlık önerileri neler?

Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Aşırı stres ve yorgunluktan kaçınılmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenilmelidir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Obezite (aşırı şişmanlık) ile mücadele edilmelidir. Mevcut kronik hastalıklar tedavi edilmelidir. Var olan kronik hastalıklar için kullanılan ilaçların cinsel yan etkileri konusunda doktor bilgilendirilmelidir. Doktor tarafından önerilmeden cinsel uyarıcı, sertleşme artırıcı ilaç kullanılmamalıdır. Reçetesiz ilaçlardan ve klinik dışı tedavi seçeneklerinden uzak durulmalıdır.

Penil protez erkek ve partneri için ne kadar etkili?

Sertleşme sorunu yaşayan erkekler için penil protez (mutluluk çubuğu) sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam için önemli tedavi seçeneklerinden birisidir. Doğal penis gibi hareket eden penil protezler ile erkekler cinsel yaşamlarına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Penil protezler, hasta memnuniyet oranı yüksek bir tedavi şeklidir.

Penil protez taktırmak için ne yapılmalı?

Penil protez cerrahisi yalnızca hasta talebi üzerine yapılan bir ameliyat değildir. Bu nedenle öncelikle mutlaka bir hekime başvurulmalı ve sertleşme sorununun tüm tedavi alternatifleri değerlendirilmelidir. Olası tedavilerin hiç birine yanıt alınamadığı durumda doktorunuz bu cerrahiyi bir seçenek olarak size sunacaktır.

Penil protez çeşitleri nelerdir?

Tek parçalı, iki parçalı ve üç parçalı olmak üzere toplam 3 çeşit protez bulunmaktadır. Bunların her birinin kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ancak son yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmeler ve iyileştirmeler ile protez teknolojilerinde de büyük adımlar atılmıştır. Bu ilerlemeler sayesinde daha uzun süreli ve sorunsuz kullanılabilen protezler üretilmiştir.


Hangi protez, kime takılabilir, uygun hasta kim?

Bu protez çeşitlerinin kime hangi tip takılacağının kararı hastanın ciddi bir muayenesi ve değerlendirmesi sonucunda ilgili hekim tarafından belirlenmektedir. En pahalı protez en iyi protez demek değildir. Hangi tip protezin kime tercih edileceği ancak hekim kanaati ile net olarak belirlenebilir. Bu da hastadan hastaya göre değişmektedir. 

Prostat kanseri ameliyatlarından sonra takılabilir mi?

Prostat kanseri tedavisi için yapılan ameliyat sonrasında sertleşme sorunları oluşabilmektedir. Bu hastalarda başlangıçta sertleşme sorunu olmasa bile ameliyat sonrasında problem ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda çeşitli ilaç ve enjeksiyonlar ile sorun giderilmeye çalışılmaktadır. Başarısızlık durumlarında ise penil protez cerrahisi hastalara önerilmektedir.

Şeker hastaları için penil protez uygun mu, ne zaman?

Şeker hastaları özellikli bir grup. Bu hastalarda sertleşme sorunu normal popülasyondan daha fazla görülmektedir. Bu nedenle ilaç ve enjeksiyon tedavilerine başarısızlık durumlarında şeker hastalarında da penil protez ameliyatı uygulanmaktadır. Burada önemli konu cerrahinin zamanını belirlemektir. En uygun an şeker hastalığının kontrol altında tutulduğu dönemdir. Kontrolsüz şeker yüksekliği bulunan hastalarda kan şekeri seviyeleri tedavi ile normal sınırlara dönünceye kadar beklenmeli ve protez cerrahisi için acele edilmemelidir. Bu hastalar sabırla bekleyerek kan şekerlerini düzelttikten sonra penil protez ameliyatı için başvurmalıdır.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (12 Nisan 2021)