Sağlıklı bronzlaşmanın yolları

Yaz geldiği zaman birçok insanın, akıllarına gelen ilk şey bronzlaşmak olur. Ancak açık tenli insanlarda koyu renk pigmentleri az olduğundan dolayı güneşlenerek bronzlaşmak çok zor olur. İlk aşamada kıpkırmızı olup daha sonra kararırlar ama bu kararma bir türlü bronzluk derecesine gelmez. İşte sağlıklı olarak bronzlaşmak için ipuçları ve güneşlenme konusunda en sık yapılan hatalar

15 Haziran 2017, Perşembe 19:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
TEHLİKELİ SAATLERE DİKKAT!

TEHLİKELİ SAATLERE DİKKAT!

Güneş ışınlarının tehlikleri özellikle de cilt kanserine zemin oluşturduğu hemen hemen herkes tarafından biliniyor. Bu sebepten güneşe öğleden sonra çıkılmalı, güneşin en yakıcı olduğu saatlerde güneşlenme fikrinden uzak durulmalı. 

GÜNEŞ YAĞI SEÇİMİNE DİKKAT!

GÜNEŞ YAĞI SEÇİMİNE DİKKAT!

Deniz sezonunun açılması güneş yağlarının artması anlamına gelir. Eğer daha iyi bronzlaşmak istiyorsanız, güneş yağlarından havuç, kakao ve hindistan cevizi içerenleri tercih edin.  

YAVAŞ YAVAŞ BRONZLAŞIN

YAVAŞ YAVAŞ BRONZLAŞIN

Bir haftada bronz olma düşüncesi bir yana bırakılıp her gün azar azar yanılarak bronz olma yolunda ilerlenmeli. Özellikle yıllık tatile çıkanlarda çok sık görülen bu hata cilde aşırı derecede zarar verir ve bronzlaşmadan ziyade kızarma, soyulma gibi olaylara neden olur.  

HAREKET EDİN

HAREKET EDİN

Sağlıklı ve daha çabuk bronzlaşmak için hareket edin. Kumsala uzanıp güneşlenmek hem daha zahmetli hem de daha sıkıcıdır. Ancak yüzme, top oynama gibi aktiviteler esnasında da farkında olmadan yanarsınız. Bu yanma hem vücudunuzun her tarafının eşit oranda yanması hem de zamanın akıp gitmesi açısından çok daha pratik ve sağlıklı olur.  

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

GÜNEŞ KORUYUCU KULLANIN

Yaz mevsiminin, denize girmenin ve güneşlenmenin olmazsa olmazı; güneş ışınlarından korunmanızı sağlayan koruma faktörlü güneş kremleri. Bu konu genellikle çabuk bronzlaşmak uğruna ihmal edilir. Ancak cildinize bir bebeğin cildi kadar hassasmış gibi davranmalısınız. 50 faktörden 10 faktöre kadar çok sayıda güneş kremi sizi zararlı güneş ışınlarından korur. Başlangıç için en yüksek faktörlü kremle başlayıp giderek düşürmek ise sağlıklı bir şekilde yanma açısından daha uygun olur.  

ALTERNATİF YÖNTEMLERE BAŞVURUN

ALTERNATİF YÖNTEMLERE BAŞVURUN

Doğal yöntemler her alanda olduğu gibi bronzlaşmada da etkili. Ancak bu yöntemleri doğru uygulamak çok önemli. Hemen bronzlaşmak uğruna ilk günden bu yöntemlere başvurmak ve güneşin zararlarını ciddiye almadan güneşlenmenin ayarını kaçırmak cilt sağlığı için ciddi tehlikelere neden olur. Bilinçli kullanıldığında zeytin yağı, vazelin, kakao yağı, havuç yağı, bebek yağı gibi doğal bronzlaştırıcılar size yardımcı olacaktır.  

'GÜNEŞ SONRASI KREMİ' KULLANIN

'GÜNEŞ SONRASI KREMİ' KULLANIN

Sadece güneşlenme esnasında değil güneşlendikten sonra da krem kullanılmalı. Duştan sonra vücuda iyice yerdirilmesi gereken güneş sonrası kremleri soyulma gibi durumları önler.  

SOLARYUMDAN UZAK DURUN

SOLARYUMDAN UZAK DURUN

Solaryum seansları kişinin cilt tonuna göre değişir. Ancak ten renginiz nasıl olursa olsun solaryum seansları cildinize zarar verir. Ayrıca birkaç günlük tatilde yandıktan sonra bronzlaşma düşüncesiyle solaryuma girmek ise en sık yapılan hatalardan ve en zararlı işlemlerden biri...  

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 Oscar yıldızı Nomadland hakkında 10 bilgi