Sağlıklı olarak satılan ama sağlıksız olan 5 yiyecek

Sağlıklı beslenme furyası her geçen gün biraz daha artıyor. İnsanlar sağlıklı beslenme konusunda daha da bilinçleniyor. Ancak satış stratejileri, aklımızı karıştırmaya yetiyor. Çoğu markette 'sağlıklı' etiketiyle satılan birçok ürün aslında pek de sağlıklı değil. Söz konusu zayıflamak olunca sosyal medyanın da etkisiyle bu ürünlere rağbet artıyor. İşte sizlere sağlıklı olarak satılan ama aslında uzak durulması gereken 5 yiyecek.

24 Ocak 2021, Pazar 11:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Samosa

1- Samosa

Sağlıklı beslenmeye takıntılı kişiler genellikle baharatları ve sebze yemekleriyle meşhur Hint mutfağını tercih eder. Hindistan kökenli Samosa, baharatlı patates, soğan, bezelye, peynir, sığır eti ve diğer etler veya mercimek gibi tuzlu dolgulu kızarmış veya fırınlanmış hamur işidir. Her ne kadar içi sebze dolu olsa da marketlerde hazır olarak satılabilen bu yiyecek, içine rafine un eklenmiş patates kızartması da barındırıyor ki bu da insülini hızla yükseltiyor.

2- Vegan burger

2- Vegan burger

Sahte et ya da vegan burger olarak adlandırılan bu yiyecekler tamamen sağlıklı değiller ve tamamen sebzeden de yapılmıyorlar. Satılan çoğu vegan burgerin içinde hindistancevizi yağı ve sodyum bulunuyor. Ayrıca vegan burgerler yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerdir. İşlenmiş yiyeceklerin sağlığa zararı ise saymakla bitmiyor.

3- Fast food restoranlarındaki Sezar salata

3- Fast food restoranlarındaki Sezar salata

Fast food restoranlarındaki salatalardaki sebzelerin tazeliğinden hep şüphe duyduk. Ancak tek sorun bu da değil. Sezar salatanın sosu, içine eklenen ekstra malzemeler, onu bir hamburger kadar kalorili hale getiriyor. Yüksek fruktozlu mısır şurubu ne yazık ki bu salatanın içinde de var.

4- Fast food sandviç

4- Fast food sandviç

Kısıtlı zamanımız varsa ya da ayakta yemek yemek zorundaysak ilk uğradığımız yer fast food sandviç zincirleri oluyor. Sandviçlerin yağlı burgerlerden daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz ancak söz konusu sandviç zincirleri oluyorsa, kullandıkları malzemelerin biraz farkına varmamız gerekiyor. Yakın zamanda bir restoran gerçek tavuk eti kullanmadığını açıklamıştı.

5- Granola

5- Granola

Zayıflamak isteyenlerin ilk başvurduğu yiyecek granola oluyor. Özellikle YouTuber ve influencer'ların reklamları, granolalara olan ilginin artmasına neden oldu. Yoğurda kattığınız granolanın sizi zayıflatacağını düşünüyorsanız, bir kez daha düşünün! İçindeki şeker ve yağ oranını görmezden gelmek neredeyse imkansız. Üstelik itiraf edelim; tadı da kötü...

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Battaniyeseverler dikkat: Soğuk havada vücut daha fazla kalori yakıyor