Sağlıklı sofra hazırlamanın altın kuralları

Sağlıklı beslenmeye karar verdiyseniz ve fark etmeden vazgeçemediğiniz zararlı alışkanlıklarınız varsa size bu konuda yardımcı olabiliriz. Sağlıklı sofra hazırlamanın kuralları sayesinde vazgeçemediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulacaksınız. Büşra Akkaya /busra.akkaya@posta.com.tr

28 Mart 2021, Pazar 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BAŞLANGIÇ SU OLMALI

BAŞLANGIÇ SU OLMALI

Yemek yemeğe başlamadan önce, sofraya oturduktan sonra olan zaman diliminde muhakkak bir bardak su içilmesi gerektiği için sofranızda suya yer verin. Böylece sindirim sistemizi korumuş olursunuz.

EKMEKLE SÜSLEMEYİN

EKMEKLE SÜSLEMEYİN

Türk toplumunun en büyük özelliği sofranın boş alanlarına ekmek koymak. Bu sayede kimse yorulmadan ekmeğe ulaşabilir. Fakat mu yöntem daha çok ekmek yemenize neden olur. Ekmekleri ekmek sepetine koyup ihtiyacınız olduğu kadar dilim alın.


TERCİH YAPIN

TERCİH YAPIN

Günün menüsüne göre sofraya ekleyeceğiniz yiyecekleri önceden belirleyin. Karbonhidrat içeren bir yemek yaptıysanız ekmekten vazgeçin. Karbonhidratın yanında bol bol salata tüketmeyi unutmamak için menüde bulunan salata sayısını artırabilir hem de çeşitlendirebilirsiniz.


MEZE SEÇİMİ ÖNEMLİ

MEZE SEÇİMİ ÖNEMLİ

Eğer yemek sofralarında meze tüketmeyi seviyorsanız, mezenin karbonhidrat içermediğine ve zeytinyağlı olmasına özen gösterin. 


BÜYÜK TABAKLAR TEHLİKELİ

BÜYÜK TABAKLAR TEHLİKELİ

Sofra düzeninizde büyük tabaklar yerine küçük tabaklara yer verin. Büyük tabaklar gözü yanıltıp porsiyonu az gösterdiği için tabağınıza daha fazla yemek almanıza sebep oluyor. 


YEMEK YANINA İÇECEK

YEMEK YANINA İÇECEK

En çok yapılan yanlışlardan birisi de yemeğin yanında herhangi bir içecek tüketmek. Meşrubat veya asitli içecekler yemek sofrasında kesinlikle yer almaması gereken sıvılardır. Bunun yerine yemeğin yanında su veya ayran tüketebilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Bugün ne pişirsem?' diyenlere günün menüsü (28 Mart 2021)