Sağlıklı ve canlandırıcı: Su detoksu nedir?

Şöyle bir içinizi temizlemek, bol kalori yakmak, egzersiz sırasında yorulmamak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey su detoksu. Peki su detoksu nedir? Su detoksu, 10 gün boyunca çay, kahve, alkol, meyve suyu yani su dışındaki tüm içeceklere veda etmek anlamına geliyor. Su detoksu nasıl yapılır peki? Su detoksu size çok iyi gelecek.

19 Nisan 2021, Pazartesi 16:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Su detoksu nedir?

Su detoksu nedir?

Su diyeti, gün içerisinde bol miktarda su ve sıvı içecek dışında herhangi bir gıda alınmamasına dayanıyor. Üzerine yapılan araştırmalara göre, soğuk su içildiğinde suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücut ekstra kalori yakıyor. Bu da, kilo verilmesini hızlandırarak daha kolay hale getiriyor. Günlük hayatta ihmal edilen su tüketimini geride bırakmaya ve yeterli miktarda su alınmasına yardımcı olan bu diyetle birlikte, böbrekler daha fazla çalışıyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına olanak tanınıyor.

Su detoksu nasıl yapılır?

Su detoksu nasıl yapılır?

Vücutta detoks etkisi yaratan ve kalori yakımını hızlandıran su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimi ile uygulanıyor. Tokluk hissi veren suyun yanı sıra, kan basıncının düşmemesi ve gerekli besin ögelerinin alınması için tüketilen diğer sıvılara dikkat edilmesi gerekiyor. Detoks boyunca çay, kahve, meyve suyu, gazlı içecek ya da herhangi bir içecek tüketilmemesi gerekiyor.  Kahve bağımlıları ya da cuma içkisini yudumlamak için can atanlar biraz üzülebilir. Ancak su içmenin 6 faydasını öğrenince, tüm arzularını bir kenara bırakacaksın. Günde sadece 8 bardak su ile metabolizmana güç katacak ve sağlıklı hayata tutunacaksın.


Su içmek, kilo vermek demektir

Su içmek, kilo vermek demektir

Bu gerçek kesinlikle şehir efsanesi değil. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, 500 ml su içtikten 30-40 dakika sonra metabolizma hızında%30 oranında artış gözlemleniyor. Bu da demek oluyor ki, günde 2 litre su tüketmek, fazladan 10 kalorinin yakılması anlamına geliyor.


Kasların için su içmelisin

Kasların için su içmelisin

Eğer kasların yeterli miktarda su alamazsa, düzgün çalışmalarını beklememelisin. O yüzden özellikle antrenmanlarından önce, antrenmanların sırasında ve antrenmanlardan sonra muhakkak bol su içmeli ve daha çok yağ yakmalısın.


 Doğal enerji kaynağı

Doğal enerji kaynağı

Susuz kalmak ya da su kaybetmek, insanın modunu değiştirir, algıların karışmasına yol açar, konsantrasyonda azalmaya neden olur ve baş ağrıları ile sonuçlanır. O yüzden gün içerisinde bol su içerek kaybettiğin enerjiyi tekrar kazanabilirsin.

Vücudunu temizler

Vücudunu temizler

Sürprizlere kapalı bir konu daha. Avustralya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, günde 3 litre su içmek kronik böbrek rahatsızlıklarını önlüyor. Böbreklerin vücudundaki atıkları temizlemek için gün boyu çalıştıklarından, onlara biraz yardımcı olmaya çalışmalısın.

Kemik sağlığı için bol su tüketmelisin

Kemik sağlığı için bol su tüketmelisin

Mineral sular litre başına 208 miligram kalsiyum içerir. Araştırmalara göre, yetişkinlerin günde 700 miligram kadar kasları güçlendirici minerallere ihtiyacı vardır.


Kalorisizdir

Kalorisizdir

Gün içerisinde tükettiğin meyve sularında, gazlı içeceklerde ve de sütlü kahvende onlarca kalori vardır. Tüm bu içecekler diyetini sabote etmek için yanı başında beklemekte. Onların yerine suyu tercih etmen, kalori almaman demektir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yemekten sonra yatmak zararlı mı?