Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için 11 basit ipucu

Cildimizin güzel görünmesi için sağlıklı olması şart. Sağlıklı bir cilde kavuşmanın birinci yolu da sağlıklı yaşamaktan, vücudumuza iyi bakmaktan ve cildimizi doğal yollarla korumaktan geçiyor. İşte cilt sağlığı ve güzelliği için uymanız gereken bazı basit kurallar

24 Ocak 2019, Perşembe 10:29 Son Güncelleme:
A A

Güne iyi bir uyku çekmiş olarak başlamak güzelliğin ilk adımıdır. Gece uykusunda salgılanan hormonlar vücudunuzu yenilemekle kalmaz hücrelerinizi de onarır ve cildinizi güzelleştirir.

Uyanınca su içmek deyim yerindeyse vücudumuzu saat gibi çalıştıran şeylerden biridir. Yavaşlayan metabolizmanız canlanır, haliyle cildiniz de...

Cildimizi hem sabah kalkınca hem de geceleri yatmadan önce yıkamak ve temizlemek elzemdir. Bunun için çok fazla kimyasal içermeyen, alabildiğine doğal malzemelerden üretilmiş su bazlı ürünler kullanmak sizin için en iyi tercih olacaktır.

Sabahları duş almak da cildinizi yenileyecek bir alışkanlıktır. Sabahları geç kalıyor ya da üşeniyorsanız duşu akşama bırakın ama ihmâl etmeyin. Sadece yüzünüz değil tüm vücudunuz için sağlıklı bir alışkanlık olan duş kan dolaşımınızı hızlandıracak, bu da cildinizi daha sağlıklı kılacaktır.

Yaz-kış fark etmeksizin nemlendirici kullanmalısınız. Yazın hava sıcak gerek yok diye düşünmeyin. Sıcak ve kuru hava da tıpkı çok soğuk hava gibi cildinizin düşmanıdır. Nemlendiricinizi cilt tipinize uygun olarak seçin. Doğru seçilmiş, kaliteli bir nemlendirici cildinizi güzelleştirmekle kalmaz, yaşlanmasını daha geciktirir.

Cildi sadece dışarıdan değil içeriden de beslemek gerek. Yani yediklerimiz cildimizin sağlığını da etkiler. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz cildiniz de o kadar sağlıklı olacaktır. Çok yağlı, şekerli, kızarmış, doğal olmayan besinlerden uzak durun.

Temiz hava almak cildimize de nefes aldırır. Gün içinde ofislerde, akşamları evde kapalı kaldıkça kirlenen ve nefes almakta zorlanan cildinizi açık havada geçireceğiniz vakitlerle yenilemeye özen gösterin.

Sigara ve alkol gibi maddeler sadece sağlığınızı bozmakla kalmaz aynı zamanda cildinize zarar vererek erken yaşlanmasına sebep olur. Bu alışkanlıklardan uzak durun.

Makyajı çok abartmayın. Özel gün ve gecelerde elbette yapın ancak günlük makyajınızda fondöten, pudra, kapatıcı gibi cildinizin üzerinde tabaka oluşturup nefes almasını engelleyen malzemelerden uzak durmaya çalışın. Zaten yapacağınız hafif bir makyaj sizi çok daha canlı ve genç gösterecektir. Makyajınızı temizlemeden uyumayın, bunu alışkanlık haline getirin.

Sağlıklı bir kiloya sahip olun ve bu kiloyu koruyun. Çok fazla kilo alıp vermek cilt elastikiyetinin kaybolmasına, cildinizin çatlamasına, kırışmasına ya da sarkmasına neden olur ya da bu süreçleri hızlandırır.

Mutlu, özgüvenli, stressiz bir yaşam sürmeye gayret edin. Psikolojiniz ne kadar iyiyse kendinizi o kadar iyi ve güzel hissedersiniz. Ve bu hisleriniz gerçekten de fiziksel olarak olumlu etkilere yol açar.

Sıradaki haber yükleniyor...