Sağlıklı yaşa, meme kanseri olma

Her 10 meme kanseri vakasından 4'ü "sağlıklı yaşam biçimi sürerek" önlenebiliyor

01 Eylül 2009, Salı 12:32
A A

Daha az alkol almak, daha fazla egzersiz, düşük kilo ve emzirmenin, meme kanseri vakalarını önemli ölçüde düşürmede etkili olduğu belirtildi.Dünya Kanser Araştırma Fonu (WCRF) ile Imperial College London  tarafından, yaşam biçimi tercihlerinin hastalık üzerindeki etkisiyle ilgili mevcut verilerin gözden geçirildiği bu büyük araştırmada, hayatlarındaki basit  değişikliklerin binlerce kadını kanserden koruyabileceği sonucuna varıldı.
       

Daily Telegraph'ın haberine göre, WCRF'den Prof. Martin Wiseman, "Bu  araştırma, yaşam biçiminin bir kadının kanser olma riskini nasıl etkileyebileceği  konusunda şimdiye kadarki en açık resmi sunuyor" dedi. 

Wiseman, "Alkol alımını sınırlayarak, sağlıklı bir kiloya sahip olarak ve  fiziksel olarak aktif olarak, kadınların kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğinden artık her zamankinden çok daha fazla eminiz" diye konuştu. Prof. Wiseman, sadece bu değişiklikleri yaparak Britanya'daki kanser  vakalarının yüzde 40 oranında azaltılabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.
        

WCRF, bu verilerin ışığında kadınlara, normalin altına düşmemek şartıyla  mümkün olduğunca ince kalmaları, günde en az 30 dakika herhangi bir tür egzersiz  yapmaları tavsiyesinde bulundu. Bunun yanı sıra eğer alkol alıyorlarsa tüketimlerini günde bir kadehle  sınırlandırmaları da kadınlara tavsiye edildi. Ayrıca en az 6 ay emzirmenin  kanser riskini azaltmada önemli olduğu vurgulandı.
       

Araştırma çerçevesinde, daha önce yapılmış 900'ün üzerinde bilimsel  çalışma değerlendirilerek WCRF'nin 2007 meme kanserini önleme raporu
güncellendi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.