Sağlıksız erkekler “10 yıl daha az yaşıyor”

Hem sigara içen hem de yüksek tansiyon ve kolestrol sorunu olan erkeklerin sağlıklı hemcinslerinden 10 yıl daha önce öldükleri belirlendi

18 Eylül 2009, Cuma 10:48
A A

İngiltere’de yapılan araştırmada yaşları 40 ile 69 arasında değişen 19 binin üzerinden memur 38 yıl boyunca izlemeye alındı. Araştırmanın sonucunda yüsek risk grubundaki erkeklerin 50 yaş sonrası yaşam sürelerinin 10 yıl kısaldığı ortaya çıktı.

İngiliz Kalp Vakfı bu araştırmanın 40 yaş üzerindeki herkesin kalbini kontrol ettirmesi gerektiğine işaret ettiğini açıkladı. British Medical Journal’de yayımlanan araştırma İngiltere’de damar hastalıklarının en yaygın olduğu 1967 ve 1970 yılları arasında başlatıldı.

Araştırmaya katılanlar boy, kilo, tansiyon, akciğer fonksiyonlarıi kolesterol ve kan şekeri düzeylerini ölçtürüp daha önce yaşadıkları sağlık sorunları, sigara alışkanlıkları, iş ve medeni durumları ile ilgili anketi doldurdular.

Yaklaşık 40 yıl boyunca izlemeye alınan bu erkeklerin 13 bin 501’i 2005 yılından önce öldü. Oxford Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan bu araştırma kardiyovasküler sorunların başlıca nedenleri olan sigara, yüksek tansiyon ve kolesterol üzerine yoğunlaştı.

Ulusal Kalp Vakfı başkan yardımcısı Jane London, “Sigara alışkanlığından vazgeçirip insanlara çocukluk yaşlarından itibaren sağlıklı beslenme ve aktif yaşam tarzını benimsetmeyi amaçlayan kamu sağlık stratejileri, orta yaşlarda bu tür sorunlarla karşılaşılmasını önlemede çok önemli rol oynuyor” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.