Sağlıkta yeni dönem: Geleneksel tıp tüm hastanelerde olacak

Sağlıkta yeni dönem: Geleneksel tıp tüm hastanelerde olacak

Modern tıbbın yanı sıra geleneksel tıp tedavileri de sağlıkta dönüşümün parçası haline geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da desteklediği çalışmalarla hastanelerde geleneksel tıp alanında hizmet verecek poliklinikler açılacak

10 Mart 2018, Cumartesi 13:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Cumhurbaşkanlığı himayesinde; Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliğinde,19-22 Nisan arasında İstanbul'da 'Uluslararası Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi' düzenlenecek. Yurt içi ve yurt dışından alanında uzman bilim insanları kongrede bir araya gelecek.

'Medeniyetlerin Beşiğinde; Anadolu Tıbbı' sloganıyla yapılacak kongrenin başkanlığını yürütecek olan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Yeni bir döneme giriyoruz" dedi ve sağlıkta büyük dönüşümü başlatacak uygulamayı şöyle anlattı: "Hem dünyada ve Avrupa'da hem de Türkiye'de artık insanlar mümkünse doğal yollarla tedavi olmak istiyor. Bu kongreyle tüm Türkiye'de bir birikimi olan tüm bilim insanlarımızı, yurt dışından bilim insanlarıyla bir araya getirerek yeni bir vizyon ve bakış açısını oluşturacağız. Bu etkinlikte başta akupunktur, fitoterapi gibi birçok teknik konular tartışılacak."

18 hastanede geleneksel tıp uygulama merkezi olduğunu belirten Prof. Dr. Eyüp Gümüş, "Bu sayının artırılması hedefleniyor. Bin 500 hekimimiz bu alanda eğitim aldı" diye konuştu.

'GELENEKSEL TEDAVİ MERDİVEN ALTINDAN KURTULACAK'

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu yeni uygulamanın geleneksel tıbbı kamusal alana taşıyacağına dikkat çekti. Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu, "Geleneksel tedavi, Anadolu Selçuklu'dan beri kültürümüzün bir parçasıdır. Bugün bu artık Sağlık Bakanlığı'nın da sahip çıkmasıyla merdiven altından kurtulup layık olduğu saygın noktaya gelecektir" ifadesini kullandı.

TÜM DÜNYADA TALEP ARTIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Dr. Pavel Ursu, halk tarafından geleneksel tıbba artan bir talep olduğunu aktararak gerçekleştirilecek kongrenin bu açıdan çok önemli olduğunun altını çizdi. (Sabah)
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sinsi böbrek hastalığı belirtileri