Şahinkaya: Ben de pişman değilim

12 Eylül ile ilgili yapılan soruşturmada, Kenan Evren'den sonra Tahsin Şahinkaya da 'Pişman değilim' dedi

08 Haziran 2011, Çarşamba 12:40 Son Güncelleme:
A A
Şahinkaya: Ben de pişman değilim

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül darbesiyle ilgili soruşturmada, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’ya 'şüpheli' sıfatıyla ifadelerinin alınması için davette bulunmuştu.

Önceki gün lojmanında alınan ifadesinde Kenan Evren'e 12 soru yöneltilmiş ve Evren 'Pişman değilim' demişti.

Bugün de İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, GATA'da Şahinkaya'nın ifadesini aldı. Kendisine darbe ile ilgili yine 12 soru yöneltilen Şahinkaya da Kenan Evren gibi 'Pişman değilim' dedi.

DÜNYANIN EN ZENGİN GENERALİ

Şahinkaya, darbeyi uygulayan diğer komutanlardan farklı olarak, hakkındaki “rüşvet” iddialarıyla da çok konuşulan bir isim oldu. Dünyayı sarsan Lockheed (ABD’nin en büyük uçak firmalarından.. Savaş uçağı üretiyor.) Rüşvet skandalının ortaya çıkmasının ardından, TIME Dergisi’nin yaptığı “Dünyanın en zengin 50 generali” listesinde Şahinkaya da yer aldı.

Emekli Büyükelçi Yalım Eralp, Şahinkaya’nın rüşvet skandalıyla ilişkisini şöyle anlattı:

“1981’de ABD’liler bana, askeri uçak seçiminde rüşvet alındığını anlattılar. Tarif, Tahsin Şahinkaya’ya uyuyordu. 1981’de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Percy’nin yardımcısı beni arayıp, ‘Şu anda Percy, Büyükelçiniz Elekdağ’la görüşüyor, biraz sonra seni Kongre’ye çağıracağız’ dedi. Sonra Şükrü Bey beni çağırdı ve ‘Yalımcığım çok vahim bir durum var. Kongre’de bana ayrıntılı bilgiler verip ‘Türkiye bir uçak seçimi yapacak, teklif verenlerden General Dynamics firması kendi uçağının performans kriterlerinin kasten düşük gösterildiği kanaatine varmış’ dediler. Yani ‘Sizinkiler olayı kastenmanipüle edip rüşvet karşılığında öbür uçak F-18’i almaya gayret ediyorlar’ demeye getiriyorlar. Bilgilerde rüşvet ayrıntıları da var. Şahinkaya’nın adı yok ama, öyle bir tarif yapılmış ki, ister istemez öyle bir sonuca varıyorsunuz.’

Devlet Başkanı Kenan Evren’e ayrıntılı bir şekilde benim kaleme aldığım bir mektup yazıldı. Çift kırmızı mühürlü zarftaki mektup 3 gün sonra Ankara’dan gelen kuryeye teslim edildi. Ancak, Sayın Evren mektubu buruşturup çöpe atmış, yani hiç ciddiye almamış.”

TAHSİN ŞAHİNKAYA KİMDİR?

Doğum yeri: Merzifon

Doğum tarihi: 1925

Görevi: 12 Eylül darbesinin Hava Kuvvetleri Komutanı.

1977'de orgeneralliğe yükselen Şahinkaya, 6 Aralık 1983'te kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER AK Parti'li Çelik: CHP neden Avrupa'nın aşırı sağ partileriyle aynı dili kullanıyor?