Sahiplenmeden önce iyice düşünün! Kedi sahiplerinin yaptığı 8 hata

Kediler harika canlılar. O kadar çok seviyoruz ki internette en çok kedi resimleri ve kedi videoları aratıyoruz. Bu durum kedi sahiplenme isteğimizi de körüklüyor. Ancak kedi sahiplenmeden önce enine boyuna düşünmek ve kedinin ihtiyacı olan her şeyi ona sağlamakta fayda var. Mutsuz kedi, mutsuz sahip demek. İşte kedi sahiplerinin sıklıkla yaptığı 8 hata.

04 Haziran 2020, Perşembe 16:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Acele karar vermek

1-Acele karar vermek

Kediler eşya değildir. Onları sahiplendiğiniz zaman beğenmeyip iade edemezsiniz! O bir canlı ve ailenizin bir parçası. Bu nedenle kedi sahiplenmeden öne enine boyuna düşünüp kedi bakımı hakkında iyice bilgi sahibi olmakta fayda var.

2-Masrafları düşünmemek

Kedi sahiplendiğiniz zaman onun maddi yükümlülüklerini de alabilecek kapasitede olmanız gerekiyor. Kedinin ihtiyacı olan eşyaları, bakımı ve araç gerekleri için yeterli birikiminizin olması gerekiyor. Masraflarını karşılayabileceğinizden emin olduktan sonra kedi sahiplenmelisiniz.

3-Kedileri kısırlaştırmamak

3-Kedileri kısırlaştırmamak

Kedilerin çiftleşme dönemi hem kedi hem de sahibi için oldukça zorlayıcı olabilir. Kediler bu dönemde evden kaçma eğilimi gösterebilirler. Veterinerden kedinin kısırlaştırılması için uygun zamanı öğrenip operasyon yaptırabilirsiniz.

4-Veteriner kontrollerini aksatmak

Tıpkı bizim de düzenli olarak doktora gitmemiz gerektiği gibi kedilerin de düzenli olarak veterinere gitmesi gerekiyor. Hastalanmasalar dahi kedileriniz belirli aralıklarla veterinere götürmelisiniz. Bu sayede herhangi bir hastalığı varsa bunu önceden tespit edebilir ve müdahale edebilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak aşılarını da yaptırmanız gerekiyor.

5-Çip kullanmamak

5-Çip kullanmamak

İsimli tasma ya da mikro çipler sayesinde kediniz kaybolduğunda ya da evden kaçtığında bulma şansınız yükselir. Üzerinde telefon numaranız ya da adresinizin yazdığı bir tasma edinmek işinizi kolaylaştırır.

6-Rastgele mama seçmek

Sahiplendiğiniz kedi doğal ortam yerine ev ortamında yaşayacağı için vitamin bakımından besleyici bir mama seçmenizde fayda var. Marketlerde satılan mamaların çoğu kediniz için yeterli besin kaynaklarını sağlamıyor. Kedilerin protein ağırlıklı bir mama ile beslenmesi gerektiğini unutmayın. Aldığınız mamanın besin değerini öğrenin ve en besleyici mamayı seçin.

7-Kediyi dışarı çıkarmak

7-Kediyi dışarı çıkarmak

Ev kedilerinin dışarıda gezmesi hastalıklara davetiye çıkarır. Diğer sokak kedileriyle temasta bulunarak hastalık kapabilir. Daha da kötüsü, sokağa karşı savunmasız olan kediniz paniğe kapılabilir, araba çarpması veya köpek saldırısına da maruz kalabilir. Korunaklı bir bahçe ya da balkon gibi, tehlikelerden uzak kalabileceği alternatifleri tercih edin.

8-Kumunu sık sık temizlememek

Günde birkaç kez kumunu kullanan kediler, uzun süre temizlenmezse kirli kuma tuvaletini yapmayı istemez. Bu nedenle evin diğer bölgelerine tuvaletlerini yapabilirler. Bu durumun yaşanmaması için sık sık kumunu temizlemeye özen gösterin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tavus kuşu özellikleri: Dişi tavus kuşları uçabilir mi?