Sahte bal 30 saniyede tespit edilecek

Sahte bal 30 saniyede tespit edilecek

Gazi Üniversitesi Yaşam Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, balda taklit ve tağşişin belirlenmesi amacıyla daha önce kullanılan ve zaman alan yöntemlerden farklı olarak oldukça düşük maliyetli ve çok kısa sürede analiz gerçekleştiren bir cihaz geliştirdi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 10:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yaşam Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Turgay Tekinay, balın taklit ve tağşişi yapılan gıdalar arasında ilk sırada yer aldığını söyledi. Bu durumun dünya bal üretiminde dördüncü sırada bulunan ve dünya çam balı üretiminin yüzde 90'dan fazlasını sağlayan Türkiye'yi bal dış satımı açısından dar boğaza soktuğuna işaret eden Tekinay, zengin flora kaynakları sonucu bal çeşitliliği olmasına rağmen, bal dış satım potansiyelinin gereğince değerlendirilememesine neden olduğunu kaydetti.
      
Balın üretimi esnasında ya da üretiminden sonra yapılan çeşitli ekleme ve işlemlerin balın doğal yapısını bozduğunu  ve gıda değerini önemli ölçüde azalttığını anlatan Tekinay, tağşişli balın üretiminden sonra özellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu, invert şeker grubu, sakkaroz şurubu ve glikoz şurubu gibi şeker şurupların katılması ile yapıldığını söyledi.
      
Balda sahteciliğin ancak uzman kişilerce yapılan analizlerle belirlendiğini ifade eden Tekinay, “Bu amaçla hali hazırda kullanılan analiz yöntemleri olan HPLC analizi, 13C/12C oran analizi, gaz kromatografisi, gaz kromatografisi-kütle spektroskopisi analizlerinde en az 1 kg örnek üzerinden çalışılması, maliyetin yüksek olması ve zaman alması yeni analiz yöntemlerinin geliştirilmesini zorunlu kılıyordu. Biz de bunun için çalışma başlattık” dedi.
      
Tekinay, “Araştırmacılar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı TAGEM ve Gazi Üniversitesi BAP birimi tarafından desteklenen proje çalışmalarında çok başarılı sonuçlar elde ettiler. Araştırmacılar, kendi geliştirdikleri yöntemle, dünyada ilk kez piyasada şeker şurubu katılarak tağşiş yapılmış 1-2 gram bal örneklerini düşük maliyetle ve 30 saniye gibi çok kısa sürelerde analiz ederek belirleyebilmektedirler” şeklinde konuştu.

ET, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE DE ANALİZ HEDEFLENİYOR
     
Geliştirdikleri cihazda kullanılan yüzeyde güçlendirilmiş “Raman spektroskopisi yöntemi”nin tüm fiziksel ve kimyasal teknikler arasında sinyal hassasiyeti olarak en üst düzeyde olanlar arasında olduğuna işaret eden Tekinay, söz konusu analiz yönteminin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından balda taklit ve tağşişin tespitinde kullanılabileceğini, bu yöntem kullanılarak ileride et, süt ve süt ürünleri, yağ gibi başka gıda maddelerinin taklit ve tağşişine dönük analizlerin gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini bildirdi.
      
Tekinay, “Bu analiz yöntemi ile gıdalarda yapılan taklit ve tağşiş yüksek hassasiyetle, hızlı ve düşük maliyetle belirlenecek, ülkemizde daha önce mevcut olmayan yeni teknolojilerde ciddi bilgi birikimi ve tecrübe elde edilecektir” ifadesini kullandı.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Proloterapi nedir? Proloterapi hangi hastalıklarda uygulanır?