Sahurda nasıl beslenmeli, neler yemeli?

Sahurda nasıl beslenmeli, neler yemeli?

Ramazan ayında oruç tutanlar için beslenme tarzındaki değişim ve günlük öğün sayısındaki azalma metabolizmanın yavaşlamasına neden oluyor. Sahurda tüketilen fazladan kalorili yiyecek ve içecekler ile sıvı tüketiminin yetersizliği nedeniyle vücut üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor. Peki sahurda nasıl beslenmeli?

27 Nisan 2020, Pazartesi 13:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ramazanı sağlıklı geçirebilmek için özellikle sahurda ağır ve yağlı yiyeceklerin yerine sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerek. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Nur Tatlıoğlu, ramazan ayında sağlıklı kalabilmek için beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

İftar ve sahur arasında 2-2,5 litre su için

"Ramazan ayını sağlıklı geçirebilmek için yeterli ve dengeli beslenme önem çok önemli. Aç kalınma süresinin uzunluğu nedeniyle iftar ve sahur arasında 2-2,5 litre su içilmesi gerek. Vücudun sıvı ihtiyacını artıran çay, kahve ile gazlı içeceklerin tüketimi minimuma indirilmeli. Özellikle bu ay yanlış beslenme alışkanlıkları sonucunda oluşan kan şekeri regülasyonunun bozulması (hipoglisemi-hiperglisemi), hipertansiyon-hipotansiyon, mide ve bağırsak şikayetleri, uyku düzeninin bozulması, bazal metabolizma hızının düşmesi sonucunda ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla yüz yüze gelmemek için yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uymak gerek.

Her besin grubundan tüketin

İnsan vücudunun ihtiyacı olan besin gruplarından günlük ne kadar tüketiyorsak ramazanda aynı oranda tüketmeliyiz. Sahura kalkmamak, erken yiyip yatmak veya sahura kalkıp su içtikten sonra yatmak, oruç tutarken yapılan en büyük yanlışlar arasında. Bu yanlışlar sonucunda aç kalma süresi uzar, metabolizma yavaşlar, gün içerisinde halsizlik ve baş ağrısı ortaya çıkar. Sahurda çok yağlı ve gerektiğinden fazla besin tüketimi artar. Metabolizma hızı yavaş olduğundan, vücuda alınan fazla besinin yağa dönüşümü de daha fazla olur. Ayrıca içeriğinde aşırı yağ bulunan ağır besinler tüketildiğinde mide rahatsızlıkları görülür.

Sahura kalkmadan oruç tutmayın

Sahurda hafif, bol lifli, yağ oranı düşük, protein içeriği yüksek, kan şekerini hızlı yükseltmeyen kompleks karbonhidratlardan oluşan bir öğün hazırlanmalı. Sahur öğünü kesinlikle atlanmamalı. Tam tahıllı ürünler (tam buğday ekmeği, kepekli ekmek vb.), süt ve süt ürünleri (yoğurt, ayran), yumurta, ceviz, kavrulmamış badem-fındık, kuru meyveler, şekersiz hoşaf veya komposto, taze sebze ve meyve tüketilmeli.

Örnek sahur menüleri

  • 1 yumurta, 1 dilim peynir, 1 porsiyon meyve, 2 dilim ekmek
  • 1 su bardağı haşlanmış makarna, peynir veya yoğurt
  • 1 adet tost, 1 bardak süt, 1 porsiyon meyve
  • 1 dilim az yağlı börek, 1 kase yoğurt, şekersiz komposto
  • 1 kase çorba, 1 tabak sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim ekmek


Sıradaki haber yükleniyor...
holder