Şair Cemal Safi Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman şair Cemal Safi, Ankara’da son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine çok sayıda ünlü isim katıldı

20 Nisan 2018, Cuma 16:24
A A

Özel bir hastanede tedavi gören Cemal Safi, 2 gün önce hayata gözlerini yummuştu. Safi, bugün Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazı sonrası siyaset ve sanat dünyasından isimlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

OĞULLARININ İSİMLERİNİ DE ÜNLÜ EDEBİYATÇILARIMIZDAN ESİNLENEREK VERMİŞTİCemal Safi oğullarına da edebiyatımızın önemli isimlerinden şair Mehmet Akif Ersoy ve şair/yazar Peyami Safa'nın isimlerini vermişti. Cenaze töreninde şairin eşi Şükran, oğulları Mehmet Akif ve Peyami Safa Safi de taziyeleri kabul etti.

Şairin kızı Ebru Safi de taziyeleri kabul eden isimler arasındaydı.

Cenaze törenine Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, milletvekilleri, sanatçılar Orhan Gencebay ve Hakan Taşıyan da katıldı.

"Cemal Safi'nin eşi Şükran Safi, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "55 yıllık eşimdi. 55 yıl bitti 56'ya girmiştik. Allah razı olsun bana bir yığın hatıra, evlatlar, torunlar bıraktı gitti. Çok mutluyum onun eşi olduğum için. İnşallah öbür dünyada da karşılaşırız, inşallah kolay suallerden geçsin, yazdığı şiirler gibi orada da Rabb'ime güzel cevaplar versin." dedi.

"Eşi ile unutamadığı birçok anısı olduğunu anlatan Safi, "Çok güzel günlerim geçti. Çok hoş tuttu beni. Çok sevdik, sevildik. 29 Ekim'de 55 yılımız bitti, 56'ya girmiştik." ifadelerini kullandı.

"ORHAN GENCEBAY: CEMAL AĞABEYİM YAŞAYAN BİR EFSANEYDİSanatçı Orhan Gencebay da Safi'yi "Sevgili Cemal ağabeyim, yaşayan bir efsaneydi. Onun yeri bende bambaşkadır, aynı topraklarda, aynı mahallede doğduk, büyüdük. Benden büyüktü, ağabeyimizdi." sözleriyle anlattı.Safi'nin sanata karşı farklı bir yeteneği olduğunu vurgulayan Gencebay, sözlerini şöyle sürdürdü:"Son derece duygulu ve bana son derece ilham veren biriydi. Onun sözlerini bestelemeye çalıştım ama her bestelemeye çalıştığımda çoğu sözü bozar mıyım endişesini de yaşattı bana. Hepsi harika anlamları olan cümlelerdi, mesajlardı. Nur içinde yatsın, Allah gani gani rahmet eylesin."

"Sanatçı Hakan Taşıyan ise "Çok üzgünüz. Çok değerli, yürekli bir insandı. Dünyaya böyle insanlar nadir geliyor. Nur içinde yatsın, toprağı bol olsun." dedi. 

Cemal Safi, öğle namazının ardından kılınan cenaze namazı sonrası Gümüşköy Mezarlığı'nda defnedildi.

"TÜRKİYE ONU 'YA EVDE YOKSAN' ŞİİRİYLE TANIMIŞTITürk edebiyatının önemli isimlerinden Cemal Safi, 1938 yılında Samsun'da doğdu. Evli ve üç çocuk babası olan Safi, 1990'da Rüyalarım Olmasa, 1991'de Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl art arda "yılın şairi" seçildi. Safi, ayrıca 1990'da müzikli bir şiir kaseti çıkardı.Hamza Dekeli ve Ali Tekintüre ile birlikte 80'li ve 90'lı yıllar arabesk modasının en önemli temsilcilerinden biri olan Cemal Safi; Türkiye'de adını geniş kitlelere Ya Evde Yoksan şiiriyle duyurdu. Şiiri besteleyip seslendiren Orhan Gencebay bu şarkıyla satış rekorları kırmıştı.Ya Evde Yoksan,  Ezel Akay'ın yönettiği Neredesin Firuze'nin soundtrack'inde de filmin oyuncuları tarafından seslendirilmişti.

Cemal Safi meşhur şiirinin adını taşıyan bu apartmanda yaşıyordu. (Fotoğraf: Tarkan Kaynar)İşte o şiir:Aşkınla ne garip hallere düştüm.Her şeyim tamam da bir sendin noksan,Yağmur yaş demeden yollara düştüm.İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Elbisem gündelik,pabucum delik,Haberin olsa da sobayı yaksan.Yağmur iliğime geçti üstelik,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Sarhoşsan kapıyı çaldığım anda,Fahişeler gibi açık saçıksan,Bir de ufak rakı varsa masan da,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Bakkala gitmeme lüzum kalmasa,Durumu anlardın,takvime baksan,Allah vere misafirin olmasa,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Kıvırcık marulun vardır inşallah,Bir salata yapsan,bol limon sıksan,Senin de iştahın iyi maşallah,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Sabahlara kadar içsek,sevişsek,Ne ben işe gitsem,ne sen ayıksan,Derin bir uykunun dibine düşsek,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Ne kadar üşüdüm,nasıl acıktım,İlk önce sıcacık banyoya soksan,Sanırsın şu anda denizden çıktım,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Yanlış mı aklım da kalmış acaba? Muhabbet sokağı numara doksan,Boşa mı gidecek,bu kadar çaba,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.Ya yolu kaybettim,ya ben kayboldum,Ne olur bir yerden karşıma çıksan,Tepeden tırnağa sırsıklam oldum,İçim ürperiyor,ya evde yoksan.

Türk Dil Kurumu tarafından 2003'te Türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirilen, 2004'te Mihai Eminescu adına düzenlenen Eminescu Madalyası'nı alan Safi'nin şiirleri İtalyanca, Arnavutça ve Rumenceye de çevrildi.

Safi'nin bugüne kadar 40'ı Gencebay tarafından olmak üzere çok sayıda şiiri, Zekai Tunca, Selçuk Tekay, Onur Akay, Candan Erçetin gibi ünlü sanatçı ve besteciler tarafından bestelendi.

10 ay önce geçirdiği beyin damar hastalığına bağlı solunum yetmezliği nedeniyle TOBB ETÜ Hastanesinde tedavi gören ve son iki aydır bilinci kapalı olarak tedavisi sürdürülen Safi, 17 Nisan 2018'de kalp ve solunumunun durması nedeniyle vefat etti.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.