Şair Cemal Safi hayatını kaybetti

Şarkılara dönüşen şiirleriyle tanınan sanat camiasının efsane isimlerinden Cemal Safi, hastanede yoğum bakımda tutuluyordu,ünlü şair hayatını kaybetti

18 Nisan 2018, Çarşamba 10:46
A A
Şair Cemal Safi hayatını kaybetti
Edebiyat camiasının tanınan ve sevilen şairi Cemal Safi hastalığı nedeniyle yoğun bakımda tutuluyordu. Ünlü şairin hayatını kaybettiği öğrenildi. Gelişmeyi ünlü sanatçı Onur Akay duyurdu.

Şiirleri, Orhan Gencebay, Muazzez Abacı, Muazzez Ersoy, Zekai Tunca gibi nice sanatçı tarafından şarkı olarak yorumlanan Karadenizli Cemal Safi, aylar önce KOAH nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Hayatını kaybeden Cemal Safi kimdir merak ediliyor. İşte hayatı şiirleri ve merak edilenler .

CEMAL SAFİ KİMDİR


Cemal Safi, 1938 tarihinde Samsun ilinde dünyaya geldi.

İlk şiirlerini Orhan Gencebay'ın bestelediği Cemal Safi'nin annesinin adı merhume Ayşe Şafi, babasının adı ise merhum Mehmet Safi'dir.

Tek Hece - Aşk şiirleri ile bilinen Cemal Safi, eğitimini Sakarya İlkokulu'nda başladı ve ilerleyen yıllarda Samsun Sanat Okulu' nun Torna Tesviye bölümünü tamamlayarak mezun oldu.

1959 tarihinde ailesi ile birlikte Ankara iline yerleşti ve 1971 tarihine kadar da, o yıllarda sahibi oldukları Büyük Otel' de babasının yanında çalıştı.

Evli ve üç çocuk babası olan Cemal Safi, Türk Dil Kurumu tarafından Türk dilini en etkin ve güzel bir şekilde kullanan şair olarak ödüllendirildi.

Şarkılara dönüşen şiirleriyle geniş kitleler tarafından takdirini ve beğenisini topladığı Cemal Safi, Eminescu madalyası başta olmak üzere, defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile, TRT'nin Yılın Şairi gibi sayısız ödülü hak kazanmaya layık görüldü.

Pek çok kıymetli sanatçı ve besteci tarafından şiirleri bestelenen Cemal Safi1990 tarihinde ‘’Rüyalarım Olmasa’’, 1991 tarihinde ise ‘’Vurgun’’ adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl üst üste yılın şairi ödülünü almaya hak kazandı.

Usta sanatçı Cemal Safi bugüne değin 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere; Onur Akay, Muazzaz Abacı, Candan Erçetin, Muazzez Ersoy, Selçuk Tekay, Zekai Tunca gibi pek çok sayıda besteci ve sanatçı tarafından 150 civarında şiiri bestelendi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.