Sakal ve bıyık neden dökülür? Sakal ve bıyık ekimi

Erkekler için saçlar kadar sakal ve bıyık da büyük bir önem taşıyor. Bazen genetik faktörler nedeniyle sakal ve bıyık az çıkar ya da dökülür. İşte burada saç ve sakal ekimi devreye giriyor. Peki sakal ve bıyık ekimi kimlere yapılır, neden dökülür? Dr. Emrah Çinik sakal ve bıyık ekimi hakkında merak edilenleri anlattı.

13 Mayıs 2020, Çarşamba 13:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sakal ve bıyık neden dökülür?

Sakal ve bıyık neden dökülür?

Bir erkeğin sakalının yapısı tamamen genleriyle alakalı. Ergenlik çağının ardından erkelerin sakalı çıkmaya ve doğal formunu almaya başlar. Erkeklik hormonlarında bir sorun olmadığı sürece sakallar bu formunu koruyor.

Sakal ve bıyık dökülmesi, bağışıklık sistemine bağlı hastalıklar veya cilt hastalıkları nedeniyle olabiliyor. Hormonal dengesizlikler de sakal dökülmesine yol açabiliyor.


Yüzünüzde hiç sakal veya bıyık çıkmayan bölgelerde kozmetik yollarla kıl çıkarmak mümkün değil. Bunun tek yöntemi saç ve sakal ekimi tekniklerinde yatıyor.

Dr. Emrah Çinik, seyrek sakal ve bıyığın dış görünümü olumsuz etkilediğini belirterek, “Erkekler için sağlıklı ve gür saçlar kadar, sakal ve bıyık da öz güven ve dış görünüm açısından büyük önem taşır” dedi.

Sakal ekimi kimlere yapılır?

Sakal ekimi kimlere yapılır?

Sakal ve bıyık dökülmesinin en önemli sebebinin genetik olduğunu ifade eden Dr. Emrah Çinik, “Otoimmün hastalıklar, cilt hastalıkları, erkeklerde erkeklik hormonu-testosteron düşüklüğü dökülmeye sebep olabilir. Saçsız bölgelere saçları tekrar kazandırmak için kozmetikler ve ilaçlar denense de sonuçlar yetersizdir. Bunun için tek somut ve kalıcı çözüm sakal, bıyık ekimidir. Sakal ve bıyık olmayan veya seyrek olduğunu düşünen herkese nakil yapılabilir. Sakal ve bıyık ekimi hiç sakalı olmayanlara yapılabileceği gibi, sakal bölgelerinde saçkıran benzeri boşluk alanları için yapılabilir. Ayrıca yara izi olan bölgelere de ekim yapılır. Saç ekiminde olduğu gibi, ense bölgesinden saç kökleri tek tek alınarak istenen bölgeye nakil yapılarak operasyon gerçekleştirilir. Nakilde iki-üç ay sonra gözle görülür sonuçlar elde edilir. Nakil edilen saç kökleri kısa zamanda, ekildiği bölgenin yapısını ve görünümünü kazanır ve ayırt edilemez hale gelir” diye konuştu. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saç ekimi ile doğal görünen saçlara kavuşmak mümkün: DHI yöntemiyle saç ekimi nedir?