Sakarya'da radyoaktif madde paniği

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde "radyoaktif madde" bulunduğu iddia edilen evin olduğu sokak karantinaya alındı. Yapılan ölçümlerde 2'si doktor 11 kişide radyoaktif madde tespit edildi

20 Ekim 2016, Perşembe 15:33 Son Güncelleme:
A A
Sakarya'da radyoaktif madde paniği
Arifiye Neviye Mahallesi'nde yaşayan Eyüp B. Salı günü bir yakınının çalıştığı inşaatta bulduğu metal maddeyi evine getirdi. Salı akşamından itibaren mide bulantısı yaşayan Eyüp B. Çarşamba günü ailesi tarafından hastaneye götürüldü.Hastanede mide bulantısına karşı iğne vurularak evine yollanan Eyüp B.'nin vücudunda morluklar ve yaralar çıkmaya başladı. Eyüp B. bu sabah Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi'ne getirildi. Eyüp B.'yi muayene eden doktorlar radyasyondan şüphelenince, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne (AFAD) haber verildi. 


EVİN BULUNDUĞU SOKAK BOŞALTILDI, MASKE DAĞITILDI


AFAD ekipleri Arifiye'deki evin bulunduğu sokağı boşaltırken, vatandaşlara maske dağıtıldı. Aynı zamanda Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi'nin çocuk acil servisine girişler yasaklandı. Personel dışarı çıkarılırken, ölçüm yapması için görevliler çağırıldı. Hastaneye gelen hastalar başka hastanelere yönlendirildi.  AFAD ekipleri Eyüp B.'nin evinde yaptığı ilk incelemelerde radyasyon tespit edemedi.Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi Başhekimi Yakup Tomak, "Şu anda hasta kabulünü durdurduk. Ölçüm yapılmasını bekliyoruz. Hastaları Serdivan'da bulunan hastaneye yönlendiriyoruz" dedi.  Eyüp B’nin götürüldüğü, tedbir amaçlı karantinaya alınan  Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk  Hastalıkları Merkezi, bir süre sonra yeniden hizmete açıldı.


11 KİŞİDE RADYOAKTİF MADDE TESPİT EDİLDİ!Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun yaptığı ölçümlerde 2'si doktor 11 kişide radyoaktif madde tespit edildiğini duyurdu.
 

"TESPİH TANELERİNE BENZİYORMUŞ"


Ev sahibi Emin B, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlu Eyüp B’nin  baraj inşaatında çalışan amcasının oğlunun yanına gittiğini belirterek, oğlunun  inşaat alanında bulduğu tespih tanelerine benzeyen 3-4 parçayı eve getirdiğini  söyledi.

Emin B, "Malzemeler meğerse radyasyonluymuş, biz anlayamadık. Çocuk  cebinde eve getirdi, ben ellemedim ama çocuklar da baktı. Çocuk, evvelki gün  rahatsızlandı. Hastaneye götürdüğümüzde iğne vurdular." diye konuştu.

VALİLİK'TEN AÇIKLAMA


Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, radyoaktif madde iddiasıyla ilgili olarak yapılan araştırmalarda herhangi bir tehlikeli madde kalıntısına rastlanılmadığını, 16 yaşındaki çocuğun tedavi altına alındığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Merkezi acil servisi ile çocuğun ailesinin kaldırıldığı Toyotasa Hastanesi acil servisindeki olağan üstü durumun kaldırıldığını söyledi.  

"TEDBİRLER KALDIRILDI"


Vali Coş çocuğun temas ettiği cihazın boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapıldığını belirterek, "Sakarya Kızılcık barajında işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B. amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B. ile baraja gider. Eyüp B. baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapan (röntgen çeken) tesbih şeklindeki radyo aktif madde yaydığı düşünülen ve baraj inşaatı yetkililerinin kaybolduğunu bildirdikleri bir parçayı bulur ve bunu alıp evine gelir. Eyüp B. bir süre sonra rahatsızlanarak tedaviye alınır, kalça bölümünde kızarıklar meydana geldiği anlaşılır. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara'dan Atom Enerjisi Kurumu'ndan da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilemedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs kadın kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur. Muhtemelen pil. Kimyasal madde kaynaklı alerji olabilir. Alınan güvenlik önlemlerini de kaldırdık. Çocukta kontrol amaçlı olarak tutuluyor" dedi. 
 

HASTALARDA RADYASYONA RASTLANMADI


Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise radyasyona rastlanılmadığını belirterek, şu açıklamada bulunuldu:  "Olayın ilk dakikasından sonra malzemeyi bulan 16 yaşındaki çocuk ve 6 kişilik ailenin getirildiği hastanede tedbir amaçlı boşaltıldı. Hastalarda ve yapılan tetkikler sonrasında radyasyona rastlanılmadı. Bu tespit sonrasında iki hastanenin de acil servisleri yeniden hizmet vermeye başladı"  Bu arada olayla ilgili çıkan haberler üzerine Sakarya'da bazı kişilerin radyasyondan etkilendiğini söyleyerek hastaneye başvurdukları belirlendi.

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rahşan Ecevit kimdir? Rahşan Ecevit hayatı