Sakarya'daki patlamadan kurtulan işçi konuştu: Bunun olacağını biliyorduk, sözümüz geçmedi

Sakarya'daki patlamadan kurtulan işçi konuştu: Bunun olacağını biliyorduk, sözümüz geçmedi

Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasındaki patlamadan kurtulan yaralı işçi, 'Bunun olacağını biliyorduk. Patlayan madde havai fişek değildi. 'Muska' denen bir oyuncaktı, yeni bir üründü. "Patlayacağız, patlayacağız" diye uyarısını verdik. Biz işçiydik, onlar kimyagerdi, onlar müdürdü. Bizim sakalımız olmadığından sözümüz geçmedi." dedi.

06 Temmuz 2020, Pazartesi 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fabrika faciasında yaralananlardan bir tanesi de 48 yaşındaki Gülizar Erdoğan. Bacağı çatladı, yüzüne cam parçaları geldi.

CNN TÜRK canlı yayınında soruları yanıtlayan yaralı işçi Gülizar Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Bugünümüze şükürler olsun, canlı kurtulduk. Ölenlere de Allah şehit mertebesi nasip etsin inşallah. Arkadaşlarımızdı, hepsini tanıyorduk. 7 senedir çalışıyordum orada.

İş güvenliği elbette tabi vardı ama ihmalkarlık da çok vardı. Orası çocuk oyuncağı gibi görüldü ama çocuk oyuncağı değildi. Sen mesela barutla uğraşıyorsun, çocuk oyuncağı gibi anlatılıyordu. Kulak ardı ediliyordu gibi.

Dikkat çeken iddia: Patlayan madde 'muska' adından bir oyuncaktı 

Mesela, bunun olacağını biliyorduk. Hatta ben o akşam bile, cenaze okumasında arkadaşlardan helallik alıp gittim. Resmen bile bile gittim. Yaptığımız malzeme yeni bir malzeme idi. Patlayan madde havai fişek değildi. 'Muska' denen bir oyuncaktı, yeni bir üründü. Onun malzemeleri patladı. Depoda bunun ilacı ve yapılmış kolileri vardı. Stok mecburen yapılıyordu.

"Sözümüz geçmedi" 

Stok mecburen yapılıyordu. 5 koli, 10 koli yapınca bunu sevk edemezsin. Tamamen kaç koli isterse onu tamamlamak zorundaydın. Biz orada yaptığımız malzeme kendi kendini ısıtabilen bir malzemeydi. Biz bunu bir gün, iki gün sonra fark edebildik. Isıttı ateş gibi oldu. Müdürlere falan söyledik, geldiler. Boşalttırdılar kolileri, paketleri açtırdılar, yerlere serdirdiler. Bunlar aslında hep yasak olan şeylerdi, olmaması gerekenlerdi. "Patlayacağız, patlayacağız" diye uyarısını verdik. Biz işçiydik, onlar kimyagerdi, onlar müdürdü. Bizim sakalımız olmadığından sözümüz geçmedi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Coronaya rağmen tatillerini Türkiye'de geçirmek istiyorlar! İşte Kapıkule'ye giriş yapan kişi sayısı