Sakın nohudu ısladığınız suyla pişirmeyin: Vitaminden çok zehirle dolu!

Türk sofralarının sevilen lezzeti nohudun faydaları saymakla bitmiyor. DNA sentezi ve yenilenmesi için gerekli olan folatı içeren nohut, haftada iki kez tüketildiğinde kansere kalkan oluyor. Ancak nohudu pişirmeden bir gece öncede mutlaka ıslayın ve ısladığınız suyu sakın yemeğinizde kullanmayın. Çünkü bu su, vitaminden çok zehirle dolu!

Son Güncelleme:
A A

Halk Sağlığı Uzmanı Prof.Dr. Oğuz Özyaral, haftada en az iki kez olmak üzere tüketilmesini önerdiği nohudun, DNA'nın kanser hücreleri formunda değişmesini önlediğini ve yapıyı koruduğunu söyledi.

MEME KANSERİNE KARŞI KORUYUCU

MEME KANSERİNE KARŞI KORUYUCU

Bu özelliğiyle nohudun kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını, gelişmesini engellemeye yardımcı olduğunu aktaran Prof.Dr. Oğuz Özyaral, "Nohut, özellikle meme kanserine karşı koruyucudur. Aynı zamanda nohut östrojen hormonunu dengeleyici etkisiyle özellikle menopoz döneminde faydalıdır. Bu dönemde ortaya çıkan sıcak ve ter basması gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olur" değerlendirmesinde bulundu.

Prof.Dr. Oğuz Özyaral Türkiye'de bolca üretilen nohudun az su isteyen, kıraç alanlarda bile çok kolay yetişebilen bir ürün olduğunu dile getirerek şunları aktardı:

"Hemen herkesin bildiği bu bakliyat sofralarda daha fazla yer bulmalı. Nohut kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, bakır, çinko ve demirin yanı sıra A vitamini ve betakaroten açısından da zengin bol lifli bir baklagildir. Nohutta yer alan selenyum, bağırsak enzimlerinin çalışma fonksiyonlarına destek vererek vücutta kanserin neden olduğu bileşenlerin zehir etkisini ortadan kaldırır. Selenyum ayrıca tümör oluşumunu engellemeye yardımcıdır.

Bağırsakta zararlı bakterilerin gelişmesini engellerken sindirim sistemi için gerekli olan yararlı bakterilerin gelişimini de destekler. Nohut yüksek lif içeriği sayesinde kolon ve anüsle bağlantılı kanser riskini düşürür, sindirim sistemini korur ve mideyi kuvvetlendirir."

SUYU ZEHİRLE DOLU!

SUYU ZEHİRLE DOLU!

Doç.Dr. Oğuz Özyaral, bazı kişilerin vitamin değerinin kaçmaması amacıyla nohudun ıslatıldığı suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok zehirle dolu olduğunu anlatarak "Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece öncesinden içme suyu içerisine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı.

Şişme esnasında nohut bitkisi suya mide tarafından hazmedilemeyen zehirli maddeler, gazlar bırakır. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalı" diye konuştu.

Nohudun düzenli tüketilmesi gerektiğini belirten Prof.Dr. Oğuz Özyaral "Nohudun düzenli tüketilmesi şeker hastalığını da önleyebilir. Tansiyonu düzenlemeye yardım eder. Ayrıca bulantı, baş dönmesi ve baş ağrısı problemlerini de giderdiği bilinir.

İçeriğinde yer alan amino asitler sayesinde uyku düzenini sağlamada yardımcı olabilir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltır. İhtiva ettiği fosfor ise kemik ve diş yapısının güçlenmesini destekler.

Mutluluk hormonlarına etki eden nohut böylelikle depresyonu engellemeye de yardımcı olabilir. Kolesterolü düzenleyici, kalp damarlarını açıcı ve kalbi koruyucu özelliklere sahiptir. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir, hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır" açıklamasında bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ayak bakımının püf noktaları ve doğal nasır tedavileri