Saksıda domates nasıl yetişir? Evde domates yetiştirme yöntemleri

Evde bazı sebze ve meyveleri kendiniz yetiştirebilirsiniz. Evdeki saksıda yetişebilecek meyve ve sebzelerden biride domatestir. Evde domates yetiştirme yöntemlerini öğrenmek için "Saksıda domates nasıl yetişir? Evde domates yetiştirme yöntemleri" haberimize göz atın.

22 Mayıs 2020, Cuma 09:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Domatesin sağlık için faydaları oldukça fazladır. Sağlıklı besinleri evde kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Uygun saksı ve doğru koşullarda yetiştirilen domates oldukça lezzetli olur. Eğer evde domates yetiştirmek istiyor ve domates nasıl yetişir öğrenmek istiyorsanız "Saksıda domates nasıl yetişir? Evde domates yetiştirme yöntemleri" haberimize bir göz atın.

Saksıda domates nasıl yetişir?

İlk olarak çimlenme işlemi için; bir plastik bardağa toprağı ekleyin. Ardından üst kısımlarına domates tohumlarını yerleştirin ve üzerini 1 santimetre olacak şekilde toprakla kapatın. Daha sonra çimlenmesi için karanlık bir ortamda bekletin. Bu süreçte toprağın nemli kalmasına özen gösterin ve eğer toprak nemli değilse sulayın. Domates tohumları çimlenince saksıya almayın. Bir süre daha plastik bardak içerisinde köklenmesi için bekletin. Tohumlar yeşillenip toprağın yüzeyine çıkınca güneşli bir alana taşıyın. Yaklaşık 2 hafta bekleyin ve toprağın nemli olmasına da dikkat edin.


Çimlenen domatesleri 2 haftanın sonunda saksıya aktarabilirsiniz. Bunun için saksıya bahçe toprağı ve gübre ekleyin. Saksının üst kısmına domates fidelerini, köklerine zarar vermeden yerleştirin. Saksıya yerleştirdiğiniz domates fidelerini toprağının nemli kalması için düzenli olarak sulayın. Sulama işlemini aynı zamanlarda yapmaya özen gösterin. Ayrıca, saksınızı güneş ışığını alabileceği bir alana yerleştirin. Birkaç ayın sonunda domatesleriniz çiçeklenip belli olgunluğa ulaşınca toplayabilirsiniz

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vazelinin hayatı kolaylaştıran 6 kullanım alanı