'Salda Festivali çevreyi kirletecek' iddialarına yanıt

Beyaz kumulları ve turkuaz renkli suyuyla eşsiz güzelliğe sahip Salda Gölü’nde düzenlenecek gençlik festivaline tepki gösteren çevrecilere, ilçe belediye başkanı ve organizasyon şirketi yanıt verdi

08 Haziran 2018, Cuma 20:39
A A
'DOĞAL ALANA ZARAR VERECEĞİ ENDİŞESİ YAŞANIYOR'

'DOĞAL ALANA ZARAR VERECEĞİ ENDİŞESİ YAŞANIYOR'

Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Salda Gölü’nde 29 Haziran- 1 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Salda Gençlik Festivali’nin, gölün koruma altındaki beyaz kumulların olduğu bölgede yapılacağı ve doğal alanlara zarar vereceği endişesi yaşanıyor. Festivalin göle zarar vermeyecek bir noktada düzenleneceğini belirten Yeşilova Belediye Başkanı CHP’li Nuri Özbek, Salda Köyü Muhtarı Ömer Türkmen ve festivalin düzenleyici firması Thef Organizasyon sahibi Haluk Özer konuştu.

FESTİVAL ALANI MALDİVLER’DE DEĞİL

FESTİVAL ALANI MALDİVLER’DE DEĞİL

Festivalin düzenleneceği alanın halk plajının yakınındaki göle 500 metre uzakta olduğunu söyleyen Başkan Nuri Özbek, bazı doğaseverlerin festivalin Maldivler Plajı’nda olacağını düşündüğünü belirterek, "Ama orada değil. Ben doğacılardan daha çok doğacıyım belki. Festival düzenlenecek yer halk plajının olduğu yerde ve gölden 500 metre yukarıda. Göle hiçbir zarar vermeyecek bir yerde. Araçlar için otopark alanı ayırdık. 200 tane tuvalet aldık. Soyunma kabinleri, çöp toplama alanları. Güvenlik ve temizlik şirketleriyle anlaşmalar yaptık. Gece gündüz 4 günlük festivalde orada olacağız ve tabii ki hiçbir zaman gölün zarar görmesini istemiyoruz ve bunu sağlayacağız" dedi.

YÜZMEKLE GÖL ZARAR GÖRMEZ

YÜZMEKLE GÖL ZARAR GÖRMEZ

Festivalde gölün doğal yapısına zarar verileceği yönünde imalarda bulunulduğunu hatırlatan Özbek, "Ben hiçbir zaman gölün doğal yapısının zarar görmesini istemiyorum ve festival yapacağımız alandaki etkinlikler de göle zarar vermeyecek nitelikte. Çünkü göl epey bir uzakta kalacak. Tabi festivalde insanlar göle girebilecek. Zaten bu yıl 500 bin kişi gelecek ve bunun en az 400 bini göle girecektir. Gölün yüzmeyle zarar göreceğini de düşünmüyorum. Hem de soğuk olduğu ve gölün zengin mineral yapısı nedeniyle burada koli basili üretmemektedir" dedi.

ÇEVRECİLERE ÇAĞRI

ÇEVRECİLERE ÇAĞRI

Salda Gölü’nün su kaybının önlenmesi için Türkiye’de kabul görmeyen ama AB’de kabul görmüş projesi için çevrecilere destek vermeleri çağrısında da bulunan Özbek, "Kuraklık nedeniyle çekilme var ve 30 metreye yaklaştı. Bu sene de kurak gitti. Barajlar, buharlaşma ve gölü besleyen kaynakların da azalmasıyla su azalıyor. Bizim yaylada Dalaman Çayı’nın çıkış noktası var ve onların kışın kullanmadığı dönemlerde bu suyun Salda’ya akıtılmasını istiyorum. 4-5 ay yapılırsa hem Salda hem de Gölyar, Gencali, Yarışlı ve Burdur gölleri dolacaktır. Esasında gölleri korumak için en önemli projelerden biridir. Ben doğaseverlere buradan sesleniyorum, Salda Gölü’nü seviyorlarsa bizim bu projemize destek versinler, bu projeyi gerçekleştirelim" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.