Salgında servetlerini katladılar! En çok kar eden Amazon'un kurucusu Jeff Bezos oldu

Salgında servetlerini katladılar! En çok kar eden Amazon'un kurucusu Jeff Bezos oldu

ABD'de milyarder iş insanları corona virüs salgını süresince servetlerini ortalama yüzde 19 oranında artırdı. Bu durumdan en çok kar eden kişi Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos oldu. İşte servetlerini katlayan milyarderler...

22 Mayıs 2020, Cuma 13:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Korona virüs salgını, gelir ve servet eşitsizliğini daha da artırıyor. ABD’de milyarder iş insanları bu dönem boyunca servetlerini ortalama yüzde 19 oranında artırırken, ülkede 39 milyon kişi işini kaybederek işsizlik fonuna başvurdu.

Ülkede salgında hayatını kaybedenler için ise bugün bayraklar yarına indiriliyor. Bu durumdan en çok kar eden kişi, dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu ve CEO''su Jeff Bezos oldu.

ABD Mevzuat Çalışmaları Enstitüsü’nün tarafından yayınlanan rapora göre, birçok Amerikalı salgın nedeniyle mali zorluklarla karşılaşırken, ABD milyarderlerin gelirlerinde pandeminin ilk iki ayında net değerinde bir artış gördü. Business Insider'in haberine göre, ABD milyarderlerinin toplam net geliri 19 Mart'tan bu yana 434 milyar dolarlık bir artış elde etti. 

İlk 5 milyarder

Forbes'a göre, Amazon CEO'su Jeff Bezos, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, Facebook kurucu ortağı Mark Zuckerberg, yatırımcı Warren Buffett ve Oracle kurucusu Larry Ellison dahil olmak üzere ABD'de 623 milyarder yaşıyor. Rapor, sadece bu ilk beş milyarderin servetlerinin toplamda 75.5 milyar dolar ve yüzde 19 oranında arttığını gösterdi.

Yaklaşık 600 ABD milyarderinin servetleri, son iki ay içinde 2.948 trilyon dolardan 3.382 trilyon dolara yükseldi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 1000 TL sosyal yardım başvurusu yap! 1000 TL sosyal yardım başvuru sorgulama ekranı