Salyangozlar yağmur yağınca neden birden ortaya çıkıyor?

Mutlaka fark etmişsinizdir, normalde pek ortalıkta görmediğimiz salyangozlar yağmur yağdıktan sonra birden ortaya çıkıyorlar. Peki salyangozlar yağmurdan sonra nasıl bir anda ortaya çıkıyor? Siz de bu ilginç olayın nedenini merak ediyorsanız buraya buyurun.

10 Mayıs 2020, Pazar 14:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Siz de en azından bir kez salyangozlar neden yağmur yağdıktan hemen sonra ortaya çıkıyor diye düşünmüşsünüzdür. Bu ilginç olayın oldukça basit, bilimsel bir nedeni var.

Salyangozlar ve solucanlar vücutlarındaki nemi korumak için toprak altında ya da taş altı gibi nemli yerlerde yaşarlar.

Yağmur yağdıktan sonra toprak üstüne çıkma nedenleri, boğulma riski ya da hiperhidrasyon değil, normalde kuru olan havanın yağmur yağdıktan sonra nemli olmasıdır.

Yağmur ve nem onlar için öldürücü değil, yaşamsal bir öneme sahiptir. Yüzeye çıkma nedenlerinden biri toprak üstünde, toprak altından daha rahat hareket etmeleridir.

Bir diğer nedeni ise; yağan yağmurun titreşimlerininin onlara, toprak altındaki doğal avcıları olan köstebeğin hareketlerinin yarattığı titreşimler gibi gelmesidir.

Bu durumdan dolayı iç güdüsel olarak kostebekten kaçış refleksi olarak toprak üstüne çıkarlar.

Siz siz olun yağmurlu havalarda yürürken gözünüzün ucuyla yollarda bol miktarda karşılaşacağınız salyangozlara bakın. 

Böyle durumlarda çok sayıda ve korumasız olarak toprak üstünde, yollarda ve betonda dolaşan salyangozları istemeden de olsa ezme ihtimaliniz çok yüksek. 

Eğer yolunuza bu sevimli hayvanlardan biri çıkarsa onu nazikçe yoldan, kolaylıkla ezilip ölebileceği yerlerden kaldırıp çimlik bir alana, ağaca bırakıp yardımcı olabilirsiniz. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ateş salyangozu görüntüsüyle büyülüyor