Şampuan, sabun deyip geçmeyin! Anne karnında bile zehirliyor

Şampuan, sabun deyip geçmeyin! Anne karnında bile zehirliyor

Sıkça kullandığımız şampuan, güneş kremi ve makyaj malzemelerinin içindeki bazı etken maddelerin sağlığımız için zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Dr. Nilsu Gençyılmaz, bu ürünlerin kullanımı sebebiyle bebek kordonunda bile 17'den fazla zararlı kimyasal tespit edildiğini söyledi

16 Ekim 2017, Pazartesi 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Gençyılmaz alınan kozmetik ürünlerin içeriklerine, etken maddelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve "Günümüzde kanser, astım, alerji, hormonal bozukluklar gibi birçok hastalıktaki artış da ne kadar çok kimyasallara maruz kaldığımızı gösteriyor" dedi.

BEBEK ANNE KARNINDA KİMYASALA MARUZ KALIYOR

En büyük organımızın derimiz olduğunu belirten Dr. Nilsu Gençyılmaz deri yoluyla birçok kimyasala maruz kaldığımıza dikkat çekti ve şunları söyledi:

"Saçlı deri, koltuk altı gibi cildimizin en geçirgen bölgelerine uyguladığımız saç bakım ürünleri, deodorantların içeriğindeki kimyasallar sık kullanım sonucu karaciğer, böbrek ve yağ tabakasında birikebiliyor. Yapılan araştırmalarda bebek kordonunda bile 17’den fazla zararlı kimyasallar tespit edilmesi, çocukların daha doğmadan anne karnında kimyasallara maruz kaldıklarını gösteriyor. Gebelik ve emzirme döneminde saç boyası ve saç düzleştirici gibi kimyasal kullanımı çocuklarda ileri yaşlarda lenfoproliferatif hastalıkların (lenf büyümesine bağlı hastalıklar) görülmesiyle sonuçlanabilir."

NANOTEKNOLOJİK KOZMETİKLER KANA KOLAY KARIŞIYOR

Nanoteknoloji ile üretilen kozmetik ürünlerin son yıllarda popüler olduğunu söyleyen Dr. Nilsu Gençyılmaz bunların derinin altına ve kan dolaşımına daha kolay geçtiğini belirtip "Ürünlerin içeriğinde nanopartiküller mikronize olarak belirtiliyor. Örneğin mikronize titanyum dioksit gibi nanopartiküller serbest radikal nanomateryal olan karbon siyahı fondöten, eyeliner, far, maskara ve ojelerde renklendirici olarak kullanılıyor. Bu madde kansere yol açabiliyor. Her ne kadar kozmetik endüstri sağlıklı cilde sahip kullanıcıların nanomateryallerden etkilenme riskinin düşük olduğu görüşünde olsalar da hassas cilde sahip genç, yaşlı, hamile ve deri hastalıklarına sahip kişilerde risk oranları henüz bilinmiyor" açıklamasında bulundu.

ŞAMPUANDA, SIVI SABUNDA KANSEROJEN RİSKİ

En yaygın kullanılan kozmetik ürünlerden olan şampuan, sıvı sabun, diş macunlarında kullanılan ve sodyum lauryl ether sulfate (SLS) adı verilen maddenin ise göz dokusuna zarar verebildiğini belirten Dr. Nilsu Gençyılmaz "Şampuan, sıvı sabun, duş jeli ve saç bakım ürünlerinde bulunan diethanolamin (DEA) ve triethanolamin (TEA) bazı kimyasallarla birleşince kanserojen etki göstererek beyin hasarına yol açabilir. Florid adı verilen ve diş macunlarından kullanılan madde üzerine yapılan birçok çalışma ise bu maddenin beyne zarar verdiğini, özellikle çocuklarda florid içermeyen diş macunu kullanılması gerektiği belirtiliyor" dedi.

PARABENDEKİ BÜYÜK TEHLİKE

Kozmetik, ilaç ve gıdada antimikrobiyal amaçlı kullanılan paraben östrojenik etki göstererek meme kanseri ve erkek kısırlığında rol oynuyor.

Dr. Nilsu Gençyılmaz krem, ruj, şampuan, ıslak mendil gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunan parabenlerin hormon bozucu etkilerinden dolayı bazı ülkelerde yasaklandığını belirtti.

BUSE ÖZEL/DHA

 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeşil eriğin faydaları neler? Yeşil erik tüketmeniz için 11 neden