Sanal modeller moda dünyasının yeni gözdesi

Moda endüstrisinde yeni bir dönem başlıyor olabilir mi? Son yıllarda Instagram'ın da etkisiyle yeni bir furya ortaya çıktı: Sanal modeller. Miquela Sousa ve Shudu Gram dijital ortamda yaratılan sanal modeller, hem daha az masraflı oldukları hem de daha fazla insana hitap ettikleri için dünyaca ünlü markalar tarafından tercih ediliyor. Üstelik pandemi de sanal modellere olan ilginin artmasını sağladı. Her ne kadar sanal olsalar da, yaratıcılarına kazandırdıkları milyon dolarlar gerçek.

17 Ocak 2021, Pazar 11:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Moda dünyasının yeni gözdesi sanal modeller. Her ne kadar sanal olsalar da yaratıcılarına milyonlarca dolar kazandıran sanal modellerin kazançları gerçek.

Son yıllarca özellikle Instagram ile ünlenen sanal modeller, yaratıcılarına yılda 10 milyon dolar kazandırabiliyor. Pandemiyle birlikte dünyaca ünlü markalar da sanal modellere olan ilgisini bir hayli artırdı.

Miquela Sousa isimli sanal model, ilk çıktığı zamanlarda insanlar onun gerçek bir insan mı yoksa kurgu mu olduğunu anlayamıyordu. 2018 yılında hesabının hack'lenmesiyle Miquela'nın sanal olduğu anlaşılmıştı. Heck'leyen kişi de aynı insan tarafından yaratılan, yine bir kurgu karakteri olan Bermuda idi.

Markaların aranan ismi olmasının yanı sıra Miquela single bile çıkarmıştı.

NTV'de yer alan habere göre, Miquela'nın her bir Instagram paylaşımı, yaratıcısı Brud'a 8 bin 500 dolar kazandırıyor.

Giderek büyüyen sanal modeller topluluğu moda endüstrisine şu anda 300 milyar dolarlık gelir bırakıyor.

Shudu Gram da aynı teknolojinin ürünü bir kurgu model ve İngiliz fotoğrafçı Cameron-James Wilson tarafından yaratıldı.

Güney Afrikalı Shudu, Rihanna’nın güzellik markası Fenty’nin Ellese ve Balmain kampanyaları için kullanıldı. Hatta BAFTA Ödülleri’nde Swarovski elbisesiyle kırmızı halıda yürüdü. Elbette hologram bir şekilde.

Daha az masraflılar

Sanal modeller, gerçek modellerle kıyaslanınca daha ucuza geliyorlar. Kullanımı kolay ve fotoğrafta ölçeklemesi basit. Mekanlara, fotoğrafçılara, makyaj sanatçılarına ve stilistlere olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Daha fazla insana hitap ediyorlar

Cameron-James Wilson’a göre yapılan analizler, sanal modellerin gerçek modellerin neredeyse üç katı kişiye hitap ettiğini gösteriyor. Buna çevresel faydalar da ekleniyor. Araştırma ajansı Optoro'ya göre, gerçek modellerle yapılan işler, her yıl atmosfere 15 milyon metrik ton karbondioksit sağlıyor ve yaklaşık 2,2 milyon ton atık oluşturuyor. Sanal modeller, tasarımcılara kampanyalarında ön plana çıkmaları için farklı şekil, boyut ve etnik kökene sahip modeller vererek bu oranı azaltabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 kış modasına hazırlanın: Bu sezonun kazak ve hırka modası belli oldu