Sanal rekabet çağı

Sanal rekabet çağı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından iki yılda bir düzenlenen ‘VİZYONER Zirvesi’, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla dün İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

28 Kasım 2019, Perşembe 08:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

‘Dijital Gelecek’ temasıyla düzenlenen ve medya sponsorluğunu Demirören Medya’nın üstlendiği zirvede konuşan, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Dijital geleceğe geç kalma gibi bir lüksümüz bulunmuyor. Özel sektörün gayretleri ve devletimizin öncülüğünde hep birlikte bunu başarmak zorundayız” diye konuştu.

Dijital şirket

Artık küresel rekabetin yeni bir boyutu, yeni bir ismi olduğunu belirten Avdagiç, “O da tüm zaman, mekan, üretim ve pazarlama imkanlarını değiştiren sanal rekabettir. Dijital çağın aktörü olmak ancak sanal rekabetin üstün aktörü olmaya bağlıdır. Dijital çağa ayak uydurabilmek için kendi teknolojimizi üretmeliyiz ve dijital şirket olmayı başarmalıyız. Artık veri analitiği, yapay zeka ve robotikte ileri gidebilen, bu yönde Ar-Ge çalışmaları ve yatırım yapan kazanacak” dedi.

Başka bir dünya

Dijital dönüşümün hız algılarını değiştirdiğini belirten MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan da “Ama şunu unutmamak lazım; Geçmişi iyi okumalıyız. Çünkü gelecek aslında geçmişin bir envanteridir. Bizi bekleyen yeni dünyadaki tehditleri, tekrarları, blokları ve olasılıkları iyi okumalıyız. Bu kez bambaşka bir dünya bizi bekliyor” diye konuştu. Vizyoner’19 İcra Kurulu Başkanı Muhammet Ali Özeken, “Türkiye dijital dönüşümde lider ülke olma hedefine sahip'' dedi.

10 yıl sonra daha güçlü Türkiye

Türkiye’nin dijital bir güç olmak istiyorsa aynı zamanda politik ve askeri bir güç olmak zorunda olduğunu belirten Geopolitical Futures’un Kurucu Başkanı ve Siyaset Bilimci George Friedman, “10 yıl sonra bugün çok farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye şimdi kendi sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Türkiye kendi potansiyel müttefiklerini seçiyor” dedi. Türkiye’ye hayranlık duyduğunu belirten Friedman, “Dijital gelecekte bahsediyoruz ama ben sizin gıda üretiminizle daha çok ilgileniyorum. Dijital teknoloji bunları dönüştürecek ama kendinizle ittifak kurmalısınız” diye konuştu.

GÜLTEN UĞURLU

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borsa günü düşüşle tamamladı