Sanat terapisi nedir? Dinginleşmek için 5 sanat terapisi

Corona virüs döneminde artan anksiyete ve stres düzeyini azaltmak için çoğumuz kendisine bir uğraş buldu. Kimimiz resim yaptı, kimimiz günlük tuttu, kimimiz boyama yaptı. Hiç, "Bugün resim yaptım, iyi gelmedi" diyen birini duydunuz mu? 'Kendimizi eğlemek için' yaptığımızı zannettiğimiz tüm bu çalışmalar aslında birer sanat terapisi örneği. Sanat terapisi çeşitleri için uzman birinden yardım almanız da gerekmiyor üstelik. 1950’lerde ABD’de ortaya çıkan sanat terapisi, günümüzde dünya çapında hızla yayılıyor. İşte herkesin deneyebileceği 5 sanat terapisi çeşidi!

23 Haziran 2020, Salı 15:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Sulu boya

Sulu boya

Küçükken okulda yaptığımız sulu boya ile bir gün kendi kendimizi iyileştireceğimizi aklımıza gelir miydi? Mindfulness akımıyla da ilişkilendirilen sulu boya, farkındalığınızı ve anda kalma yeteneğinizi de pekiştirebileceğiniz yeni hobiniz olabilir. Hem ekonomik olması hem de yeteneğizin olması gerekmemesi sulu boyayı cazip kılan unsurlardan. 

Kolaj

Kolaj

Önünüze sevdiğiniz dergileri ve gazeteleri alın, internette beğendiğiniz görselleri kırtasiyede bastırın. Tek ihtiyacınız güzel bir çerçeve, toplayıp kestiğiniz görselleri bir araya getireceğiniz bir zemin. Hem ruhunuzu iyileştirin hem de sevdiklerinize güzel hediyeleri kendi ellerinizle yapın. 

Günlük

Günlük

Hep edebiyata ilginiz vardı, yazmak istediniz ama bir türlü başlayamadınız. Kayda değer bir hikaye geldi aklınıza, hepimiz gibi. Basit bir günlük tutmaya başlayarak orada sanatsal kişiliğinizi ortaya çıkarabilir, her gün düzenli bir şekilde yaşadıklarınızı ve hislerinizi anlatabilirsiniz.


Dans

Dans

Sadece birkaç ihtiyacınız var. Herhangi bir hoparlör, müzik ve mümkünse ayna. Kendinize yarım saat verin ve keyifsiz olsanız bile dans etmeye çalışın. 10 dakika sonra danstan keyif almaya başlayacağınızı, koltukaltlarınızın hafif ıslandığını, dinlenirken hafiflediğinizi fark edeceksiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bu konser bitkiler için