Sanayi ile iç içe üniversite eğitimi

İstanbul Gedik Üniversitesi üniversite-sanayi işbirliğinin merkezinde yer alan bir eğitim kurumu. Özellikle mühendislik fakültesinin bölümleri, bu işbirliğini etkin hale getirmek amacıyla kuruldu

11 Eylül 2018, Salı 03:45
A A

Sevim Büyüktaş Demir

İstanbul Gedik Üniversitesi, 2010 yılında kurulan Gedik Meslek Yüksek Okulu ile yükseköğretim hayatına başlıyor. Beş fakültesi bulunan İstanbul Gedik Üniversitesi’nin bir meslek yüksekokulu ve yüksekokulu bulunuyor. Bunların yanı sıra 13 tane de araştırma merkezi var. Sosyal bilimler, fen bilimleri ve sağlık bilimleri olmak üzere 3 tane enstitüsü bulunan üniversitenin fakültelerinde toplam 29 bölüm yer alıyor.

ENDÜSTRİYİ DESTEKLEYEN BÖLÜMLER

Bu bölümler içerisinde kuruluşları en eski olduğu için mühendislik ve spor bilimlerinin ön plana çıktığını söyleyen İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu “Mühendislik fakültesinde bulunan mekatronik, makine, malzeme mühendisliği, endüstri mühendisliği, elektronik mühendisliği ve özellikle de metalürji mühendisliği tamamen sanayiye hizmet verecek şekilde yapılandırıldı. Mühendislik fakültelerinin bölümleri, üniversite sanayi işbirliğini etkin hale getirmek amacıyla kuruldu” dedi.

KAYNAK EĞİTİMİNİN MERKEZİ

İstanbul Gedik Üniversitesi’nde kaynak mühendisliği bölümünün de yer aldığını belirten Utlu, “Hem öğrencilerimize hem de dışarıdan mühendislik fakültesi mezunlarına 550 saat eğitim verdikten sonra kaynak mühendisliği diploması veriyoruz. Enstitünün yaklaşık 130 üyesi var. Türkiye’den Gedik Eğitim Vakfı, İstanbul Gedik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olmak üzere sadece 3 üye var. Uluslararası Kaynak Enstitüsü, diploma vermek amacıyla imza yetkisini sadece İstanbul Gedik Üniversitesi’ne verdi. ODTÜ’de 550 saatlik sistemi tamamlayanların diplomalarını da biz onaylıyoruz. Mühendislik fakültesi mezunlarımıza kaymak mühendisliği eğitimini yüzde 60 oranında indirimli veriyoruz” diye konuştu.

GEDİK'TEN KISA KISA...

● Gedik Holding’in kurucusu Halit Kaya Gedik aynı zamanda üniversitenin de kurucusu. Devrim Arabaları projesinde birebir çalışmış bir kişi olan Halit Kaya Gedik, Türkiye’de ilk kaynak fabrikasını kurmuş.

● Üniversitede 4+1 burs sistemi uygulanıyor. Eğitim öğretim süresi üzerinde +1 yıl daha burs veriliyor. Meslek yüksekokullarında da 2+1 burs sistemi mevcut.

● Bütün bölümleri bir araya toplamayı hedefleyen üniversite yönetimi, Pendik’te 15 Ekim’den sonra büyük bir kampüs için temel atacak.

Kolay iş bulma imkanı

Laboratuvarları fabrikaların içinde oluşturduklarını belirten Rektör Utlu, “Malzeme ve metalurji mühendisliğinden mezun olan öğrencilerimiz kolaylıkla iş buluyor. Mezunlarımızın tamamına yakını Gedik Holding’in fabrikalarında çalışıyor” dedi. Mekatronik mühendisliğinin hem Türkçe hem İngilizce bölümünün olduğunu söyleyen Utlu İngilizce bölümündeki öğrencilerin tamamının yüzde 100 burslu okuduğunu kaydetti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.