Sanayi üretimi Eylül'de arttı

Geçtiğimiz yılın Eylül ayına göre sanayi üretimi yüzde 2.8 oranında arttı. Bir önceki aya göre ise sanayi üretimi değişmedi

09 Kasım 2015, Pazartesi 10:07
A A
Sanayi üretimi Eylül'de arttı

Ekonomik büyümenin önemli öncü göstergelerinden sanayi üretimi Eylül ayında, bir önceki aya göre değişmedi, yıllık bazda ise yalnızca yüzde 2.8 yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Eylül’de bir önceki aya göre aynı kaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise, Eylül’de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 arttı Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 6.3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri arasında Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 13.1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 12.5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 6.4 ile mobilya üretimi izledi. Buna karşılık, Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 15.1 ile diğer ulaşım araçlarının üretiminde gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 12.2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretimi, yüzde 7.6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması izledi.

TÜİK verilerine göre, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 1.1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.3 arttı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.