Önceki Fotolar

Sanayinin en iyi turbo ustası bir kadın

O adeta insan isterse hayatta her yaşta, her şeyi başarır sözünün canlı kanıtı gibi: Ceylan İrdem, azim ve başarı dolu hikayesiyle kadınlara umut oluyor...

28 Eylül 2019, Cumartesi 11:00
A A
 "MÜŞTERİLER ŞAŞIRIYOR"

"MÜŞTERİLER ŞAŞIRIYOR"

Sanayideki meslektaşlarının kendisini hiçbir zaman yadırgamadığını, esnafın ona ‘Turbocu Abla’ dediğini söyleyen İrdem, "Firmamın adını neredeyse kimse bilmez. Sanayide ‘Turbocu Abla’ dendiğinde herkes dükkanı parmakla gösterir. Sanayi ortamı dışarıdan göründüğü gibi değil. Her kadın sanayiye rahatlıkla girebilir. Herkes birbirine saygılıdır. Esnaflarla bir sorun yaşamadım ama bazı müşterilerimin ilk gördüğünde beni yadırgadığı oluyor. ‘Abla sen mi yapacaksın turboyu?’ diyorlar. Kaliteli bir şekilde hizmet verdiğimde memnun kalıp bizi çevrelerine de öneriyorlar" ifadelerini kullandı.

 "HEM ÇALIŞANIM HEM DE EV HANIMIYIM"

"HEM ÇALIŞANIM HEM DE EV HANIMIYIM"

Çocuklarıma hem anne hem de baba olduğunu söyleyen İrdem, sözlerini şöyle sürdürdü: "25 yaşındaki oğlum Nafi üniversiteyi bitirdi. 8 yaşım da kızım Niran a okula gidiyor. Sabah birlikte kahvaltı yapıyoruz. Niran’ı hazırlayıp okula gönderiyorum, sonra dükkana geliyorum. Bir süreliğine oğlum da bana yardım ediyor. Onun dışında bir personelimiz daha var. Ben hem çalışanım hem de ev hanımıyım aslında. Komşularım da sanayide çalıştığım için bazen bana ‘Ceylan ağabey’ diyerek espri yapıyor."

 "KADIN OLDUĞUM İÇİN KAÇTI, SONRA GERİ GELDİ"

"KADIN OLDUĞUM İÇİN KAÇTI, SONRA GERİ GELDİ"

Uzaktan bir araba geldiğinde turbo sisteminde bir arıza olup olmadığını sesinden anladığını kaydeden İrdem, "Eskiden arabalara hiç ilgim yoktu ama şimdi karşıdan bir araba geldiğinde eğer turbo sisteminde bir arıza varsa sesinden bile anlıyorum. Arabanın tepesine de çıktım, altına da girdim. Bir gün bir müşteri arabanın altından çıkınca yadırgadı. ‘Kadın arabanın altına girdi’ dedi. Bu benim işim. Hiçbir zaman işimden utanmadım. Bir gün de bir müşteri gelmişti. İçeride kadın görünce ‘ben kadına iş yaptırmam’ deyip gitti. İşi başka yerde yaptıramayınca buraya tekrar geldi. ‘Gördün mü, demek ki bazı kadınlar da bu işten anlıyormuş’ dedim. Özür diledi, ‘eli öpülesi kadınsın’ dedi. Aracının sorununu giderip gönderdik. Kadın olduğum için baştan kaçmıştı ama 3 sonra geri gelmişti" dedi.

 "ŞÜPHELERİMİZİ USTALIĞI İLE KIRDI"

"ŞÜPHELERİMİZİ USTALIĞI İLE KIRDI"

İrdem’in müşterisi Ahmet Şen, "Buraya öneriyle gelmiştim. ‘Turbocu Abla’ dediklerinde ilk başta bir erkek olduğunu ve ‘Turbocu Abla’nın da lakap olduğunu sandım. Kendisini görünce elbette şaşırdım ama işini çok iyi yapıyor. Devamlı kendisiyle çalışıyoruz. Kendisinden çok memnunuz" derken, esnaf arkadaşı Harun Yalcı da, "Ceylan Abla, sanayinin en iyi turbo ustalarından biridir. Bugüne kadar verdiğimiz işlerin hiçbirinden şikayet almadık. İşçiliği güzel, esnaf olarak da çok iyi bir insan. Esnaflar arasında en sevilen kişidir. Herkes onu ‘Turbocu Abla’ diye bilir. Onu ilk gördüğümüzde bir şaşkınlık oldu. Verdiğimiz işlerde sıkıntı olur mu diye şüphelendik ama bu şüphelerimizin hepsini ustalığı ile kırdı. Şu anda sanayinin turbo işlerinin neredeyse hepsini ablamıza yönlendiririz" diye konuştu.

 İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Uzmanlar iyi bir uyku çekmenin sırrını açıkladı