Sandığınızdan çok kirleniyor: Banyo lifi ne kadar kullanılır?

Banyo lifi hakkında çok fazla soru işaretimiz var. Banyo lifi ne kadar kullanılır? Dağılan banyo lifi nasıl toplanır? Ancak biz bugün aslında hiç dikkat etmediğimiz bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Banyo liflerinin sandığınızdan hızlı kirlenmesi... Her kullanımın ardından, banyo lifindeki kuytu noktalara ve çatlaklara ölü deri hücreleri birikiyor. Banyodaki nemli ve sıcak ortam da bakterilerin üremesi için uygun bir ortamı oluşturuyor. Dolayısıyla da banyo lifi tam bir pislik yuvasına dönüşerek bakteriler, mantarlar ve küf için adeta bir yuvaya dönüşüyor.

25 Mart 2021, Perşembe 11:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Jiletten sonra lif tehlikeli

Jiletten sonra lif tehlikeli

Banyo liflerinde birçok farklı türde bakterinin bulunduğu ve söz konusu bakterilerin de özellikle geceleri artış gösterdiği belirtiliyor. İşler bununla da sınırlı değil: Mikroplarla dolup taşan banyo lifini cildini tıraşladıktan sonra kullandığında, cildindeki çatlaklara dolan bakteriler enfeksiyona ve tahrişe de neden olabiliyor. Hatta bu nedenle birçok dermatolog banyo lifi kullanımına karşı çıkıyor.

Banyo lifi kullanmadan temizlemek mümkün mü?

Banyo lifi kullanmadan temizlemek mümkün mü?

Banyo lifi kullananlar için bu haberlerin pek de iyi olmadığı ortada. Çünkü banyo lifinin kullanılmadığı bir banyo düşlemeni istesek, aklına cildini temizlemek için fazladan ne kadar uğraşman gerektiği gelecek.

 Hangi banyo lifini ne kadar kullanmalı?

Hangi banyo lifini ne kadar kullanmalı?

O halde, banyo lifini sık sık değiştirmen gerekecek. Doğal banyo liflerini her 3-4 haftada bir; plastik yapıda olanları ise her 2 ayda bir değiştirmelisin. Banyo lifinde küf oluşumuna ya da kötü kokuya rastladığında ise değiştirme işini erkene alman şart.


Nemli ortamda bırakma

Nemli ortamda bırakma

Eğer banyo lifinin ömrünü uzatmak istiyorsan, onu bakterilerin gelişimi için oldukça elverişli olan nemli duş ortamında bırakma. Daha az nemli bir yerde, örneğin pencere önünde kurumaya bırak.

Alternatif olarak sabun bezi

Alternatif olarak sabun bezi

Bir diğer seçenek ise banyo lifi yerine sabun bezi kullanmak. Fakat sabun bezini de banyoda bıraktığın taktirde, o da en az lif kadar mikrop yuvasına dönüşecektir. Fakat sabun bezinin çamaşır makinesinde yıkanmasının da daha kolay olacağını belirtmeliyiz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Porselen gibi bir cildin sırrı sencha çayının 6 faydası